logo-lembicz

Najlepsze słowa kluczowe do pozycjonowania - Jak wybrać?

19 kwietnia 2021

Wybór odpowiednich słów kluczowych to podstawa strategii pozycjonowania. Wiele osób próbujących pozycjonowania na własną rękę, jak i agencji marketingowych, poświęca stanowczo zbyt mało czasu na analizę słów kluczowych. To właśnie odpowiedni wybór słów kluczowych ma decydujący wpływ na skuteczność działań SEO.

Krok po kroku pokażę Ci jak ważne są słowa kluczowe. Wykonanie dobrej analizy słów kluczowych jest czasochłonnym zajęciem, ale koniecznym. Im lepiej zostaną określone słowa kluczowe do działań SEO, tym szybciej strona internetowa zacznie generować wartościowy ruch. Źle dobrane słowa kluczowe to strata ogromnej ilości czasu i pieniędzy.

O co chodzi w słowach kluczowych?

Wszystko to co zostaje wpisane do wyszukiwarki Google aby odnaleźć informacje, określamy jako słowa kluczowe. Słowa kluczowe (z angielskiego keywords) określane są jako frazy lub frazy kluczowe. Wyróżniamy kilka typów słów kluczowych w odniesieniu do SEO:

Słowa kluczowe brandowe

W przypadku tego bloga, brand (marka, nazwa firmy) to Lembicz i Michał Lembicz. Frazy brandowe najczęściej wpisywane są w Google przez użytkowników, którzy:

 • Konkretnie wiedzą jakiej marki szukają produktów/usług (np: buty do biegania Adidas)
 • Nie do końca pamiętają adres strony internetowej, ale wiedzą o którą markę/firmę chodzi, np: (Blog Lembicz)

Jeżeli Twoja marka/nazwa firmy jest unikalna, to nie trzeba większych działań SEO, aby znalazła się na wysokich wynikach w Google na brandowe frazy kluczowe. Dlatego warto zadbać o to, aby brand był unikalny i jednocześnie łatwo zapadał w pamięci.

słowo kluczowe brandowe - przykład

Ogólne słowa kluczowe

Są to krótkie, mało precyzyjne, składające się maksymalnie z 3 wyrazów słowa kluczowe. Takie ogólne słowa kluczowe wpisują przeważnie osoby, nie mające dokładnie określonych preferencji. Najczęściej takie ogólne słowa kluczowe mają ogromną liczbę wyszukiwań (mnóstwo osób wpisuje takie ogólne frazy w Google).

ogólne słowo kluczowe - przykład

Wielu właścicieli stron popełnia błąd, chcąc mieć stronę internetową widoczną właśnie na te ogólne frazy. Nie bierze pod uwagę tego, że:

 1. Takie słowa kluczowe są oblegane (przeważnie) przez duże marki, dysponujące ogromnym budżetem na SEO.
 2. Im ogólniejsze słowa kluczowe tym mniejszy współczynnik sprzedaży.
 3. Potrzeba dużego budżetu i ogromnej, czasami liczonej latami cierpliwości.

Z tego powodu ja zawsze odradzam koncentrowanie działań SEO w pierwszej kolejności na ogólnych frazach. W późniejszym etapie, można spróbować sięgnąć po takie ogólne frazy, ale na początku trzeba skoncentrować się na słowach kluczowych, które mogą szybko zyskać widoczność i wygenerować zyski.

Słowa kluczowe Long-Tail

Lont-tail czyli tzw. długi ogon. Szerzej pisałem o tym w artykule O co chodzi w pozycjonowaniu na długi ogon. Są to precyzyjne słowa kluczowe, składające się z ponad 3 wyrazów. Im większa liczba wyrazów, tym bardziej konkretniej określony cel szukania. Mniejsza ilość wyszukiwań, ale duża szansa na pozyskanie klienta (pod warunkiem dostarczenia wartości odpowiadającej zapytaniu).

PRZYKŁADOWE SŁOWA KLUCZOWE LONG-TAIL

 • Tanie mieszkania pod Warszawą
 • Ile kalorii dziennie żeby szybko schudnąć
 • Jak dobrać buty do biegania
 • Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Na moim blogu przykładowym słowem kluczowym typu Long Tail może być skuteczna reklama w internecie gdzie w dniu tworzenia artykuły jestem na 3 pozycji w Google (szacunkowo ok. 50 wyszukiwań miesięcznie). Frazami long-tail są przeważnie pytania lub precyzyjnie określone usługi/produkty.

przykład słowa kluczowego long-tail

Blog Lembicz.pl jest właśnie widoczny na frazy kluczowe typu long-tail. Na ogólne słowa kluczowe nie ma na razie większej widoczności i długo tak pozostanie. Nie dysponuję takim budżetem, aby rywalizować z dużymi agencjami marketingowymi. Wolę dobrać słowa kluczowe, na które znacznie szybciej można zyskać widoczność w Google i dotrzeć do docelowej grupy odbiorców.

Jak dobrać wartościowe słowa kluczowe?

Już wiesz, że odpowiednie słowa kluczowe to podstawa działań SEO. Gwarantuję Ci, że kiepsko wykonana analiza słów kluczowych, będzie widoczna w postaci braku widoczności w Google lub słabej sprzedaży. Pokażę Ci w jaki sposób ja dokonuję wyboru danego słowa kluczowego na przykładzie bloga Lembicz.pl

Krok 1: Jak znaleźć dobre słowo kluczowe

Ciężko bez narzędzi znaleźć trafne słowo kluczowe, które nie miałoby dużej konkurencji i miało bezpośredni/pośredni wpływ na sprzedaż. Najłatwiej - i jednocześnie - najszybciej jest przeanalizować widoczność konkurencji. W ten sposób najłatwiej otrzymamy dużą liczbę słów kluczowych do dalszej analizy.

Ja w tym celu korzystam z płatnego narzędzia SENUTO. Oszczędzam mnóstwo czasu na szukanie słów kluczowych pod które powinienem utworzyć artykuł na blogu. To narzędzie ma mnóstwo innych zastosować, z których korzystam każdego dnia pracy.

W ten sposób znalazłem słowo kluczowe "jak pozyskiwać klientów", gdzie aktualnie jestem na 24 miejscu w Google. Frazami long-tail są przeważnie pytania lub precyzyjnie określone usługi/produkty. To słowo kluczowe pozwoli mi dotrzeć do osób/firm, które mogą być zainteresowane skorzystaniem z moich odpłatnych usług marketingowych. Też potrzeba czasu, aby na "długi ogon" strona była widoczna, ale nieporównywalnie szybciej się to dzieje niż na frazy ogólne.

Słowa kluczowe możesz znaleźć też ZA DARMO korzystając z poniższych rozwiązań. Jest mnóstwo programów do znalezienia słów kluczowych (darmowych i płatnych). Nie musisz sugerować się moją propozycją, tylko znaleźć ten, który najbardziej będzie Ci pasować.

 1. Plener słów kluczowych Google ADS - Wymagane konto Google ADS
 2. Answer The Public - Darmowe i bardzo popularne narzędzie
 3. KeywordTool.io - W darmowej wersji nie zobaczysz szacunkowej ilości wyszukiwań, konkurencyjności czy trendów.
 4. Ubersuggest - Działa bardzo podobnie co sugestie Google. Bardzo przyjemne narzędzie.

Zawsze możesz po prostu skorzystać z wyszukiwarki Google. Wpisując dane słowo kluczowe, Google podpowie Ci możliwe odpowiedzi (czyli to, co wpisują użytkownicy), np:

Wyszukiwarka Google pomaga znaleźć dobre słowa kluczowe

Im więcej zgromadzisz wartościowych dla Twojego biznesu słów kluczowych tym lepiej. Kilkadziesiąt fraz to absolutne minimum. Idealnie jak Twoja lista będzie miała kilkaset/kilka tysięcy słów kluczowych nim przejdziesz do kroku drugiego.

Krok 2: Pogrupowanie słów kluczowych

Mając utworzoną pokaźną liczbę fraz, należy je posegregować w grupy. Bardzo możliwe, że kilka słów kluczowych powinno zostać zawartych na jednej stronie, bo będą bliskoznaczne. Dobrym przykładem jest tutaj fraza o której wspominałem wcześniej (tania reklama w internecie). Artykuł nie jest widoczny tylko na to słowo kluczowe, ale łącznie na 19 fraz.

Artykuł widoczny na 19 słów kluczowych

Zobacz, że te słowa kluczowe są mocno powiązane z główną frazą tego artykułu. To efekt uboczny solidnie napisanej treści pod kątem SEO i innych czynników. Najważniejsze w tym kroku to wiedzieć, które słowa kluczowe mają znaleźć się na danej podstronie. Inaczej może dojść do kanibalizacji słów kluczowych:

Na potrzeby artykułu doprowadziłem do takiej małej kanibalizacji. Zobacz jak duży spadek pozycji jest przez takie zagranie. Nie opłaca się tak robić i trzeba na to bardzo uważać. O tym jak się to naprawia, napiszę 3 maja 2021 roku (według planu).

Krok 3: Sprawdzenie konkurencyjności słowa kluczowego

Chciałbym przebić się z blogiem na wysoką pozycje na frazę pozycjonowanie stron w Google. Tylko, że tam jest taka konkurencja, że zajęłoby to bardzo dużo czasu i pieniędzy. Dużo szybciej i łatwiej przebić się na mniej konkurencyjne słowa kluczowe, które też mogą pozyskać mi klientów. Dlatego trzeba przeprowadzić analizę konkurencyjności wybranych przez w kroku pierwszym słów kluczowych.

Najłatwiej po prostu wpisać dane słowo kluczowe w Google i zobaczyć kto zajmuje czołowe pozycje. W większości przypadków od razu widać, że konkretna fraza kluczowa nie ma sensu, bo trzeba "bić się" z dużymi markami, jak Allegro, Amazon, Ceneo, Ikea, Morele, Empik, itd.

Po mocno konkurencyjne słowa kluczowe można sięgnąć, jak już działania marketingowe wpłyną na wzrost sprzedaży. Zacząć od łatwych fraz i stopniowo iść w kierunku tych trudniejszych, aby zwiększanie budżetu na SEO nie generowało strat, tylko było pokrywane już z części zysków.

Może się okazać, że dane słowo kluczowe wydaje się proste. Dla pewności dobrze sprawdzić jaką ilość linków zewnętrznych pozyskują te strony, bo można się niemile zaskoczyć. Do tego używa się już innych narzędzi jak Ahrefs, Majestic czy SurferSEO (ten ostatni nie ma jeszcze mocno rozwiniętej tej funkcjonalności).

Do prawidłowej oceny konkurencyjności słów kluczowych potrzeba nie tylko narzędzi, ale i wiedzy. Podane przeze mnie rozwiązanie, zostało mocno uproszczone. Bardzo dużo czynników analizuje się w celu określenia konkurencyjności i szacowanej opłacalności słowa kluczowego.

Struktura strony internetowej a słowa kluczowe

Ostatnim elementem jest zaplanowanie ułożenia słów kluczowych i linkowania wewnętrznego pomiędzy podstronami. Dokładniej pisałem o tym w artykule Linkowanie wewnętrzne istotnym elementem w SEO. Jest to kolejny element na który nie poświęca się zbytnio uwagi, a ma ogromny wpływ na widoczność w wynikach organicznych.

W tym artykule, do tego momentu znajduje się 6 linków wewnętrznych. Nigdy nie określam minimalnej/maksymalnej ilości. Wystarczy starać się, aby odnośniki kierowały do podstron, które - z punktu widzenia odbiorcy - będą miały wartość dodatnią. Trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że stronę odwiedzają potencjalni klienci, a nie tylko roboty wyszukiwarki Google 🙂 .

Najważniejsze jest to, że wiesz "gdzie" powinny trafić wybrane słowa kluczowe, a więc możesz zaplanować całą strukturę strony internetowej, sklepu czy bloga. Wzrosty na dane słowa kluczowe, to już kwestia optymalizacji treści i pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych. Im dokładniej wybierzesz słowa kluczowe, tym lepiej (szybciej, taniej, stabilniej) pójdą dalsze działania SEO.

Ciekawostka

Ten artykuł ma być widoczny na frazę "słowa kluczowe" a więc jest to fraza ogólna. Konkurencja jest troszkę mocniejsza niż zwykle, ale przyszła pora na stopniowe zwiększanie trudności fraz 😉 . Do fraz kluczowych najwyższego kalibru jeszcze daleka droga. Pamiętaj aby mierzyć siły na zamiary. Nie ma sensu od razu bić się z większymi od siebie i przepalać budżet.

Potencjał słów kluczowych z długiego ogona jest ogromny. W każdej branży można znaleźć mnóstwo wartościowych fraz, które nie mają dużej konkurencji. Właśnie dlatego trzeba na analizę słów kluczowych poświęcić dużo czasu, i pod ich kątem zaplanować całą strategię dalszych działań marketingowych.

author-avatar
Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:

Odkryj w sobie kota marketingu

Zapisz się na DARMOWY NEWSLETTER

Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?  Dokładnie na czym polega pozycjonowanie stron? Co to jest?

  Co to jest pozycjonowanie stron? Na czym polega pozycjonowanie? W skrócie: o co w tym wszystkim chodzi i czy warto mieć stronę wypozycjonowaną? Postaram się wszystko wytłumaczyć w prosty sposób. Definicja odpowiadająca na pytanie "co to jest pozycjonowanie?" nie określa o którą wyszukiwarkę chodzi, ale w Polsce bezapelacyjne dominuje wyszukiwarka Google. Według https://gs.statcounter.com/ na październik […]

  Czytaj artykuł
  Cennik pozycjonowania czyli ile kosztuje pozycjonowanie?

  Cena jest jednym z najważniejszych czynników decyzji zakupowych. Każdy chce wiedzieć ile dokładnie za coś zapłaci i co otrzymuje w zamian. Jeżeli chodzi o cennik pozycjonowania, to sprawa nie jest taka prosta. Chciałbym, aby koszt pozycjonowania stron internetowych był wartością stałą, gdzie jedynymi zmiennymi byłby rodzaj strony internetowej i branża. Przyśpieszyłoby to i znacząco ułatwiło […]

  Czytaj artykuł
  Pozycjonowanie za efekt - Okazja czy pułapka?

  Cały czas sporo agencji marketingowych i freelancerów, oferuje pozycjonowanie za efekt. Jest to coraz mniej popularny model rozliczeń, ale cały czas można na niego trafić. Jakie są plusy i minusy takiego modelu współpracy? Kilka lat temu, pozycjonowanie za efekt było standardem. Sam w 2011 roku, tylko w ten sposób rozliczałem się z klientami, i taki […]

  Czytaj artykuł

  Zobacz także

  Fanpage na Facebooku - Jak go prowadzić prawidłowo?

  Osoby obserwujące Twój fanpage mają Cię głęboko w dupie? Wynika to z tego, że założyć fanpage jest piekielnie łatwo, ale już prawidłowo go prowadzić jest znacznie trudniej. Zresztą większość daje ciała już na samym początku, bo słucha się zaleceń Facebooka. Na wstępie od razu poinformuję, że nie świadczę usługi prowadzenia fanpage'a na Facebooku. Jeżeli więc […]

  Czytaj artykuł
  Siła marki rośnie czy maleje - jak to zmierzyć w małej firmie?

  Większość przedsiębiorców wie, że chce zbudować silną i rozpoznawalną markę. Natomiast tylko nieliczni sprawdzają czy siła marki rośnie lub maleje z upływem czasu. Dlaczego? Po co w ogóle zaczynać proces budowania wizerunku marki, skoro później ma się w dupie monitorowanie tego działania? Panuje przekonanie, że mierzenie siły marki jest trudną i kosztowną analizą. Wszystko tak […]

  Czytaj artykuł
  Co robić gdy sprzedaż stoi w miejscu lub drastycznie spada?

  Uwielbiam tworzyć i rozwijać projekty biznesowe - zarówno dla siebie jak i innych. Ten moment gdy następuje przełamanie słabych wyników sprzedażowych, jest jak pocałunek utraconej miłości po dziesięcioleciach rozłąki. Wtedy zapominasz na chwilę o wszystkich nieprzespanych nocach, wątpliwościach, wyrzeczeniach czy psychicznym i fizycznym zmęczeniu. Doskonale pamiętam jak to jest gdy sprzedaż wynosi przerażające ZERO. Pierwsze […]

  Czytaj artykuł

  Chcesz współpracować?

  Wypełnij formularz, a ja już Ci polewam za naszą ewentualną współpracę.   kontakt-w-sprawie-marketingu
   logo-lembicz

   Nazywam się Michał Lembicz i prowadzę bloga o skutecznym marketingu. Mam nadzieję, że uda Ci się u mnie znaleźć odpowiedzi na pytania związane z budowaniem silnej marki, pozyskiwaniem klientów i budowaniem trwałych relacji biznesowych.

   Polityka prywatności

   Lembicz.pl 2021 - wszelkie prawa zastrzeżone

   Skontaktuj się

   Masz pytanie dotyczące marketingu? Nie krępuj się i namierzaj mnie. Postaram się pomóc najlepiej jak będę mógł.

   Kontakt+48 531 815 377