Recenzja książki Przejażdżka życia

Jak wygląda droga od szeregowego pracownika do dyrektora w ogromnej korporacji? Jakie wyzwania należy pokonać po drodze? Jak należy traktować pracowników i partnerów biznesowych? Przyjrzyjmy się historii Boba Igera - dyrektora zarządzającego The Walt Disney Company - opisanej w autobiografii "Przejażdżka życia".

Trudno nie znać marki Disney, która wyprodukowała takie klasyki jak: "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Śpiąca Królewna", "Aladyn", "Pocahontas", "Król Lew", "Herkules" czy "Kraina Lodu". Sam wychowywałem się na komiksach z Kaczorem Donaldem (Sknerus McKwacz to mój wzór przedsiębiorczości z dzieciństwa).

Zanim przyjrzymy się światu Disneya z mniej rozrywkowej, a bardziej biznesowej perspektywy, poznamy firmę American Broadcasting Company. To właśnie tam Bob Iger zaczynał jako asystent ds. programowania. To nieprawdopodobne, żeby z podrzędnego stanowiska wylądować na stołku szefa wszystkich szefów 🙂 .

Bob Iger karierę rozpoczął w 1974 roku, a dyrektorem generalnym Disneya został w 2005 roku. To dopiero jest potęga konsekwencji i wytrwałości. Pełen szacun i podwójny wirtualny żółwik dla tego gościa 🙂 .

Książka ”Przejażdżka życia” to nie typowy poradnik biznesowy, w którym wszystko masz podane na tacy. To autobiografia pełna przemyśleć, decyzji (nie zawsze trafnych) i wątpliwości. Można się z niech mnóstwo rzeczy nauczyć, ale będzie wymagać od Ciebie myślenia i analizowania konkretnych przypadków.

O czym dokładnie jest książka ”Przejażdżka życia”?

Nie odbiegnę daleko od prawdy, stwierdzając, że to historia "od zera do spełnienia marzeń". Jestem przekonany, że jeszcze za mojego życia powstanie ekranizacja tej książki, która będzie bardzo zbliżona do filmu "W pogoni za szczęściem" (koniecznie obejrzyj, ponieważ to niesamowity film).

Książka napisana jest swobodnym językiem, pozbawionym korporacyjnego bełkotu. Towarzyszymy głównemu bohaterowi (Bobowi Igerowi) od samego początku kariery, aż do jej zakończenia, bo chwilę po wydaniu książki udał się na emeryturę.

CIEKAWOSTKA: Na emeryturze Bob Iger spędził niespełna rok. W dniu pisania tej recenzji (21 marzec 2023) znowu jest szefem. Disney ma problemy finansowe i wierzy, że Bob Iger pomoże wybrnąć z tej trudnej sytacji.

Nie będę za bardzo spoilerował i rzucę kilkoma ciekawymi historiami, które znajdziesz w książce:

  1. Jak to się stało, że Pixar odpowiada za jeden z najlepszych dni w biznesowym życiu Boba Igera?
  2. Czy faktycznie moralność w zarządzaniu tak dużą korporacją ma sens?
  3. Opłaca się ryzykować całą swoją karierę, aby podjąć decyzję na podstawie...intuicji?
  4. W jaki sposób zyskuje się szacunek i uznanie wśród pracowników, partnerów biznesowych i konkurencji?
  5. Znacznie, znacznie więcej smakowitości czeka na Ciebie w książce ”Przejażdżka życia” -> Chyba wystarczy, żebym zachęcił Cię do czytania mordko 🙂 ?

Mi chwilę zajęło zrozumienie, dlaczego Steve Jobs i George Locas zdecydowali się sprzedać swoje marki Disneyowi 🙂 . Pewności czy mój tok rozumowania jest poprawny nie mam, ale to po przeczytaniu książki napisz do mnie na FB i wymienimy się spostrzeżeniami.

Dla kogo jest książka ”Przejażdżka życia”?

Osoby, które cenią fascynujące historie z życia biznesowego i potrafią samodzielnie wyciągać wnioski, z pewnością będą zachwycone tą książką. Czytając książkę ”Przejażdżka życia”, miałem wrażenie jakby Bob Iger siedział obok mnie i opowiadał mi historię swojej kariery.

Nie ma tam wyłącznie dobrych decyzji. Są również porażki, wątpliwości, stres, itd. Mega dobrze mi się ją czytało.

OCENA KSIĄŻKI ”PRZEJAŻDŻKA ŻYCIA”

To była pierwsza autobiografia jaką przeczytałem, więc nie mam porównania. Daję mocne 10/10 i czekam na ekranizację tej książki, bo to genialny materiał na film 🙂 .

author-avatar
Kocur Marketingu
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
Yggdrasil - Recenzja portalu dla przedsiębiorców
Co się dokładnie kryje pod tajemniczą nazwą Yggdrasil? Ile kosztuje dostęp do portalu Yggdrasil i czy warto w niego zainwestować? Wszystkiego dowiesz się z poniższej recenzji. Smacznego 🙂 Ta ciekawa...
Czytaj więcej
Recenzja książki Zakamarki marki
Książka „Zakamarki marki” została przeze mnie zjedzona praktycznie od razu po książce „Grywalizacja”, ale musiałem sobie wszystko poukładać w głowie. Ochłonąłem i mogę na spokojnie napisać recenzję, z której się...
Czytaj więcej
CONTADU - Recenzja narzędzia do pisania tekstów SEO
CONTADU to narzędzie do planowania, zarządzania i optymalizacji treści pod kątem danych słów kluczowych w wyszukiwarce Google. Jak to działa? Czy warto zainwestować w to narzędzie? Jednym z najważniejszych elementów...
Czytaj więcej

Może te Cię zainteresują:

Strategia biznesowo-marketingowa PLUS MINUS ZERO
Nie ma powszechnie przyjętej nazwy dla tej strategii biznesowo-marketingowej, więc ochrzciłem ją nazwą PLUS MINUS ZERO. Zapewne nikt nie wpadł na to, bo z biznesowego i marketingowego punktu widzenia, taka...
Czytaj więcej
Jak wygląda UPV w Twoim biznesie?
Dlaczego niektóre marki osiągają spektakularny sukces, a inne z podobnymi produktami i usługami ledwie wychodzą na plus lub bankrutują? Jednym z kluczowych czynników jest unikalna propozycja wartości (Unique Proposition Value...
Czytaj więcej
Jak pozycjonować sklep internetowy własnymi siłami?
Jak pozycjonować sklep internetowy własnymi siłami? Co możesz zrobić, żeby poprawić widoczność sklepu internetowego w Google, przy niewielkim lub zerowym budżecie? Łap gotową listę do wdrożenia - miłej zabawy. Stało...
Czytaj więcej

Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.

Polityka prywatności

Lembicz.pl 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone

crossmenuchevron-downarrow-left