logo-lembicz

O co chodzi w pozycjonowaniu na długi ogon

Pozycjonowanie na długi ogon jest bardzo często lekceważone przez właścicieli stron internetowych. Chcą oni być wysoko na bardzo konkurencyjne słowa kluczowe, które mają ogromną ilość miesięcznych wyszukiwań. Czy słusznie? Lepsze są ogólne słowa kluczowe czy frazy długoogonowe (tzw. Lont Tail)? Ile kosztuje pozycjonowanie na długi ogon? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czym jest długi ogon w pozycjonowaniu

W pozycjonowaniu występuje kilka rodzajów słów kluczowych: ogólne, brandowe, regionalne i długoogonowe. Frazy z długiego ogona składają się z kilku wyrazów i nie mają ogromnej liczby wyszukiwań. Po co zatem zawracać sobie głowę długim ogonem w SEO? Najlepiej pokażę to na przykładzie:

fraza ogólna
Wartość frazy to szacunkowy miesięczny koszt reklamy strony na to słowo kluczowe w Google ADS(dawniej Google AdWords)

Ponad 22 tysiące wyszukiwań miesięcznie. Widoczność na tę frazę w płatnych reklamach Google ADS wynosi szacunkowo ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie, aby wygenerować podobną wartość ruchu jak z pierwszego miejsca na to słowo kluczowe w wynikach organicznych. Tylko ile z tych 22 tysięcy wejść skończy się sprzedażą? Jakich konkretnie okien szukają użytkownicy? No właśnie. Konwersja z widoczności na to słowo kluczowe nie będzie wysoka, a koszt pozycjonowania ogromny.

Weźmy pod uwagę frazę z długiego ogona: okna tarasowe przesuwane cena

fraza rozbudowana

Różnicę widać gołym okiem prawda? Po co właściciel firmy sprzedającej okna ma brać pod uwagę walkę o słowo kluczowe generujące znacznie mniej wyszukiwań niż fraza ogólna okna? Otóż strona widoczna na tę frazę powinna zostać zoptymalizowana również pod kątem fraz powiązanych:

Powiązane słowa kluczowe

Trzeba oczywiście dokładnej analizy wszystkich powiązanych słów kluczowych, których według Senuto jest 112. Wszystkie nie będą pasować, ale i tak spokojnie znajdziemy kilkadziesiąt fraz długiego ogona generujących łącznie kilka tysięcy wyszukiwań miesięcznie. Mam nadzieję, że po tym przykładzie już rozumiesz jak wygląda długi ogon.

Najważniejsze zalety pozycjonowania na długi ogon

Skoro już wiesz jak wygląda długi ogon, to pora pokazać Ci najważniejsze zalety długiego ogona. Osobiście uwielbiam pozycjonować na długi ogon, a widoczność na frazy ogólne traktuję jako "efekt uboczny działań". Niestety nie w każdej branży jest tak wiele fraz na długi ogon, ale zawsze można coś znaleźć. Poniższe zalety powinny Cię przekonać do tego, że to właśnie długi ogon powinien być priorytetem pozycjonowania Twojej strony internetowej:

Dużo mniejsza konkurencja

Frazy ogólne mają ogromną konkurencję i o nie walczą przeważnie duże firmy inwestujące w marketing potworne pieniądze. Do tego te firmy istnieją na rynku od kilkunastu/kilkudziesięciu lat. Walka z nimi to mniej więcej to samo co próba uduszenia gołymi rękoma niedźwiedzia - Może się uda, ale czy warto? Są oczywiście branże w których frazy ogólne nie są tak mocno oblegane i da radę powalczyć o widoczność, ale wymaga to znacznie więcej czasu niż w przypadku fraz na długi ogon.

Dużo szybciej osiąga się efekty

Mniejsza konkurencja więc jest to logiczne. Znacznie łatwiej zyskać widoczność na mniej popularne słowa kluczowe, bo większość firm je olewa lub nie zdaje sobie sprawy z potencjału jaki się w tym kryje. Bardzo często firma realizująca pozycjonowanie nie skupia się na długim ogonie, bo wymaga to innych działań niż tylko pozyskiwanie linków: analizowanie słów kluczowych, tworzenie treści, linkowanie wewnętrzne itd.

Dużo mniejsze nakłady finansowe

Bardzo często okazuje się że wystarczy bardzo dobrze zoptymalizowana pod kątem długiego ogona strona do osiągnięcia wysokich pozycji. Właśnie dlatego nie warto oszczędzać czasu na analizę słów kluczowych i stworzenie treści wysokiej jakości pod kątem użytkowników i wyszukiwarki Google. Można oczywiście płacić 3000 złotych miesięcznie na pozycjonowanie ogólnych słów kluczowych i czekać nawet kilkanaście/kilkadziesiąt miesięcy na efekt (jeśli kiedykolwiek nadejdzie) lub ten sam budżet przeznaczyć na pozycjonowanie długiego ogona i po 4-6 miesiącach mieć już z tego realne korzyści finansowe. Nie trzeba być biznesowym geniuszem, żeby wiedzieć co bardziej się opłaca.

Dużo lepsza konwersja

Osoby wpisujące ogólne frazy nie do końca wiedzą czego chcą. Okna mogą być różne pod kątem wielkości, zastosowanego materiału, przeznaczenia, koloru itd. Gdy użytkownik dokładnie wie czego szuka w Google i to dostanie na Twojej stronie internetowej, to szansa na sprzedaż wzrasta. Co lepsze? 100 tysięcy wejść miesięcznie z czego 100 generuje sprzedaż? Czy 10 tysięcy wejść miesięcznie gdzie 200 generuje sprzedaż? W pozycjonowaniu nie chodzi o to, żeby wygenerować jak największy ruch, tylko jak największą sprzedaż dla Klienta. Długi ogon świetnie się do tego nadaje, bo daje użytkownikom dokładnie to czego szukają, a więc mniejsza liczba odwiedzin jest potrzebna do sprzedaży.

Jak znaleźć słowa kluczowe pod długi ogon

Znajdywanie i grupowanie fraz pod długi ogon to bardzo czasochłonny i mało fascynujący proces. W przypadku większości branż można znaleźć kilkaset/kilka tysięcy słów kluczowych które świetnie się nadadzą pod długi ogon. Można to robić "na ślepo" czyli coś przychodzi Ci do głowy, wpisujesz w wyszukiwarkę Google i patrzysz czy ktoś już o tym napisał. Tyle, że ciężko będzie znaleźć wszystkie powiązane słowa kluczowe. Na szczęście z pomocą przychodzą nam różne narzędzia, które znacząco ułatwiają i przyśpieszają całą pracą. Skupię się na jednym z racji, że bije na głowę darmowe rozwiązania.

Jest wiele darmowych narzędzi z których można korzystać w tym planer słów kluczowych Google, który wymaga aktywnej kampanii. Ja analizuję słowa kluczowe na długi ogon poprzez Senuto. To płatne narzędzie, ale warte każdej złotówki.

Analiza słów kluczowych z Senuto

Jest to narzędzie z którego korzystam każdego dnia. Zerkniesz na recenzja Senuto to dowiesz się więcej o tym narzędziu które kosztuje 29 zł w najmniej rozbudowanej wersji. To narzędzie pozwoli znaleźć Ci słowa kluczowe o których wcześniej nie miałeś pojęcia i radykalnie skraca czas potrzebny na znalezienie słów kluczowych pod pozycjonowanie na długi ogon. Zresztą najlepiej pokazać to na żywym przykładzie, czyli artykule który właśnie czytasz.

pozycjonowanie długi ogon

Pozycjonowanie na długi ogon to dość rozbudowane słowo kluczowe, ale i tak konkurencja nie jest mała. Taki już urok branży marketingowej gdzie firmy bardzo dbają o jak najszersze możliwości dotarcia do potencjalnego Klienta. Aby uniknąć kanibalizację, dodam tylko link do innej podstrony która walczy o frazę pozycjonowanie stron internetowych w Google. Kanibalizacja to temat o którym napiszę w przyszłości (edit: już jest artykuł kanibalizacja słów kluczowych więc możesz zobaczyć o co dokładnie chodzi).

Powracając do tematu. Sprawdzam jakie inne słowa kluczowe powinny być zamieszczone w artykule, aby był widoczny na większą wartościowych słów kluczowych długiego ogona.

frazy pod długi ogon

Specjalnego szału jak widać nie ma. Sumując wychodzi średnio 330 wyszukiwań w miesiącu i pewnie na pierwszy rzut oka lepiej byłoby sobie odpuścić kilka godzin tworzenia artykułu i wybrać coś z większymi zasięgami. Przy opracowywaniu słów kluczowych pod długi ogon nie patrzy się wyłącznie na ilość wyszukiwań ale i potencjał danej frazy. Jeżeli już ktoś podaje tak precyzyjne zapytanie do wyszukiwarki, to znaczy że wie czego szuka i gdy to znajdzie, to jest większa szansa na pozyskanie Klienta. Może to właśnie Ty szukałeś na ten temat informacji i przejdziesz do usługi pozycjonowania strony? Nie wiem, ale olewając temat utworzenia artykułu nigdy bym się tego nie dowiedział.

Kolejnym krokiem jest analiza wyników organicznych widocznych na słowo kluczowe "pozycjonowanie długi ogon" (Na razie jest to w wersji BETA, ale całkiem fajne narzędzie dające podgląd na stronę techniczną strony, która ma być wysoko na daną frazę). U mnie konkurencja wygląda następująco:

pozycjonowanie długi ogon analiza konkurencji

Znacznie lepiej w przypadku analizy takich rzeczy sprawdza się Surfer SEO tyle że to narzędzie kosztuje minimum 59$ miesięcznie(49,2$ w przypadku zakupu od razu za rok z góry). Może z biegiem czasu Senuto zacznie pokazywać więcej danych, ale i tak trochę nam ułatwia zadanie:

 • Wiemy ile znaków powinno być na stronie, aby nie odstawać od konkurencji (8300 średnio, ale dobrze napisać tak 10-20% więcej niż uśredniona ilość czyli tak ok. 10 000 zzs)
 • Wiemy jaka jest średnia ilość nagłówków stopnia drugiego (h2) i trzeciego (h3)
 • No i tyle...To czego mi brakuje to jak mocno powinienem nasycić stronę frazami, aby nie odstawać od konkurencji. To możesz robić "na czuja" czyli pisać bardziej pod użytkownika i nie przesadzać (właśnie Surfer SEO pokazuje ile dokładnie fraza powinna być użyta w treści)

Zamiast "działać na czuja" możesz skorzystać z darmowej wtyczki do przeglądarki SEOQuake, która troszkę więcej światła rzuci na nagłówki i treść. W przypadku strony na pierwszej pozycji otrzymałem takie informacje:

SeoQuake a długi ogon

Jak widać trochę razy w treści powinienem użyć "długiego ogona", "długi ogon" no i "long tail". Oprócz tego można dowiedzieć się jakie są nagłówki, ile jest zdjęć itd. Zawsze to trochę danych dzięki którym lepiej zoptymalizuje się stronę pod długi ogon (zaczynasz dostrzegać ile jest z tym roboty?). Im więcej danych zdobędziesz tym lepiej pod kątem wyszukiwarki dostosujesz stronę. To spowoduje, że mniejszym nakładem na linki zewnętrzne będziesz mógł się przebić lub - w niektórych przypadkach - unikniesz całkowicie pozyskiwania linków, bo sama treść zrobi robotę.

Ile kosztuje pozycjonowanie pod długi ogon

Największym kosztem jest tutaj czas potrzebny na wykonanie prawidłowej analizy słów kluczowych wraz z wytycznymi do treści. Może Ci się wydawać, że masz świetnie napisane artykuły, a po analizie okazuje się, że trzeba dodać znacznie więcej treści, zamieścić poboczne słowa kluczowe, poprawić formatowanie itd. Gdy taki artykuł jest już stworzony, to staramy się go podlinkować wewnętrznie, a dopiero później pozyskuje się linki z zewnątrz - Im trudniejsza fraza, tym większy budżet na odnośniki zewnętrzne.

Masz jakieś pytania dotyczące pozycjonowania na długi ogon? Skontaktuj się ze mną to postaram się udzielić

Jeżeli artykuł Ci się podobał, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz. Dziękuję :-)

author-avatar
Kocur Marketingu Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:

Głodny marketingowej wiedzy?

Zapisz się na NEWSLETTER

Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?  Linkowanie wewnętrzne - mini case study

  Poprawnie wdrażane linkowanie wewnętrzne jest niezwykle istotnym elementem pod kątem SEO. W tym mini case study, pokażę Ci jakiego kopa daje takie linkowanie wewnętrzne 🙂 . To będzie mini case study i wdrożenie tego “bajeru”nie zajęło mi dwie minuty (zacząłem o 15:05 i o 15:07 było już ogarnięte). Co takiego zrobiłem? Dodałem po prostu link […]

  Czytaj artykuł
  Depozycjonowanie - co to jest? Kiedy warto skorzystać?

  Depozycjonowanie to działania wpływające na obniżenie widoczności strony pod określone słowo lub słowa kluczowe. Można powiedzieć, że to takie przeciwieństwo pozycjonowania, po które sięga się w konkretnych i mało przyjemnych sytuacjach. Jaki sens ma w ogóle depozycjonowanie strony? Płacić za obniżanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania? Przecież to jest bez sensu! Takie negative SEO okazuje […]

  Czytaj artykuł
  Agencja SEO czy specjalista SEO - co wybrać?

  Po to szukasz firmy lub osoby do pozycjonowania, aby zająć się swoim biznesem i tylko czekać aż pozycjonowanie ”zaskoczy”. Lepsza będzie agencja SEO z dużym zespołem czy konkretny człowiek (tzw. specjalista SEO)? Najlepiej na to pytanie odpowiedzieliby właściciele firm, którzy współpracowali zarówno z agencjami SEO jak i specjalistami od pozycjonowania. Nie potrafię być tutaj w […]

  Czytaj artykuł

  Zobacz także

  10 sposobów na rozbujanie sprzedaży poprzez FB

  Facebook świetnie się nadaje do budowania wizerunku marki i rozkręcania sprzedaży swoich usług lub produktów. Jak prowadzić profil firmy na Facebooku, żeby rozbujać sprzedaż do samego nieba? Oto lista 10 sposobów, które pomogą Ci rozbujać sprzedaż na Facebooku. Nim do tego przejdziemy, to zajebiście ważna informacja na wstępie: FACEBOOK NIE POWINIEN BYĆ PODSTAWOWYM NARZĘDZIEM BUDOWANIA […]

  Czytaj artykuł
  7 projektów biznesowych. Jeden człowiek. Czy to możliwe?

  W 2023 roku będę łącznie prowadził siedem swoich projektów biznesowych. Znalazłem sposób na wydłużenie doby do 100 godzin? Zmutowałem po latach wchłaniania niezdrowego żarcia i wyrosły mi dodatkowe dwie pary rąk? Przecież to niemożliwe do ogarnięcia przez jednego człowieka. Póki firma (projekt biznesowy) się nie rozkręci, to większość przedsiębiorców jest takim ”człowiekiem-ośmiornicą”. W pojedynkę ogarnia […]

  Czytaj artykuł
  Czy Twój biznes przetrwa kryzys w 2023 roku?

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że 2023 rok będzie ogromnym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Już teraz jest Ci ciężko prowadzić biznes? To radzę zaopatrzyć się w zapas papieru toaletowego, bo zwieracze mogą nie wytrzymać. Jakie są fakty? Mamy zajebiście wysoką inflację, gigantyczne podwyżki stóp procentowych i ABSOLUTNIE ŻADNEJ PERSPEKTYWY na uniknięcie nadchodzącego kryzysu. […]

  Czytaj artykuł

  FORMULARZ KONTAKTU

  Wypełnij formularz. Następnego dnia roboczego dam Ci konkretną odpowiedź. Do usłyszenia - Kocur Marketingu.
   Case Study Live pozycjonowanie Warszawa
   Skuteczny marketing Lembicz.pl

   Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.

   Polityka prywatności

   Lembicz.pl 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone