logo-lembicz

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego w Google?

Pozycjonowanie sklepu internetowego wygląda podobnie jak strony firmowej, bloga czy landing page'a. Tylko przeważnie wymaga kilkukrotnie większego budżetu i ma znacznie większą liczbę wartościowych słów kluczowych o których warto powalczyć. Opłaca się pozycjonować sklep internetowy? Ile to kosztuje? Ile czeka się na pierwsze efekty?

Artykuł jest dość długi, ale chcę pokazać Ci jak wiele istotnych czynników wpływa na cenę pozycjonowania sklepu internetowego. Jeżeli chcesz od razu sprawdzić jak to wygląda u mnie to kliknij tutaj.

W 2021 roku zamierzam założyć sklep z materacami. Będzie punkt stacjonarny, ale najpierw powstanie rozbudowany pod długo ogon SEO sklep internetowy. Na jego podstawie pokażę ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego w konkurencyjnej lokalizacji. Dlaczego cena pozycjonowania sklepu internetowego jest przeważnie większa od innych stron? Z czego to wynika?

Zakładam, że ten projekt zostanie uruchomiony do 1 kwietnia 2021 roku, więc pierwsze case study pojawi się 1 lipca (po trzech miesiącach pozycjonowania). Zobaczysz jakie efekty udało mi się osiągnąć i jak to przełoży się na zarobki.

Cena pozycjonowania sklepów internetowych

Cena pozycjonowania sklepów internetowych

Pozycjonowanie sklepów internetowych zaczyna się u mnie od 3000 zł netto miesięcznie. Poniżej tej kwoty nie zaczynam działać, bo szkoda Twoich pieniędzy i mojego czasu. Jak ma iść wszystko w dobrym kierunku i generować Ci coraz większy ruch, to niestety trzeba się z taką kwotą (i to nie zawsze startową) liczyć.

Na pozycjonowanie tego bloga w pierwszych 6 miesiącach przeznaczam 1000-3000 zł netto miesięcznie. Nie liczę w budżecie czasu jaki poświęcam na działania on-site i off-site.

Na pozycjonowanie sklepu internetowego z materacami zamierzam przeznaczać właśnie ok. 4500 zł netto miesięcznie w pierwszych 6 miesiącach działania. Później budżet będzie stopniowo zwiększany, bo - bez żadnej większej analizy - wiem, że jest to za mało, aby się przebić na konkurencyjne i wartościowe dla mnie słowa kluczowe.

Możesz znaleźć w internecie przykładowy cennik pozycjonowanie sklepu www, ale dokładnie jaki budżet będzie potrzebny, można stwierdzić dopiero po analizie. Bardzo dużo zależy tutaj od optymalizacji sklepu internetowego pod kątem wytycznych wyszukiwarki Google. Sklep internetowy musi być perfekcyjnie dostosowany pod SEO, aby pozycjonowanie przyniosło szybkie i stabilne efekty.

Czy pozycjonowanie sklepu internetowego się opłaca?

Czy pozycjonowanie sklepu internetowego się opłaca?

Podam to na przykładzie materaców w lokalizacji Warszawa. Zobaczmy na razie słowa kluczowe związane z produktami, które zamierzam sprzedawać. Zobacz jak tylko widoczność na trzy mocno konkurencyjne słowa kluczowe będą miały wpływ na zyski dla mojego projektu:

Przykładowe trzy słowa kluczowe w sklepie internetowym z materacami

Ponad 4600 wyszukiwań miesięcznie tylko z 3 słów kluczowych i to zakładając widoczność sklepu internetowego lokalnie, a nie w całej Polsce. Wszystkich słów kluczowych które sprowadzą do mojego sklepu internetowego wartościowy ruch jest kilkaset lub kilka tysięcy, ale to dokładnie stwierdzę przy planowaniu strategii pozycjonowania.

Pozycjonowanie przy ograniczonym budżecie zaczynam od długiego ogona, bez znaczenia na rodzaj strony internetowej. Poniżej zamieszczę trzy przykładowe rozbudowane słowa kluczowe (długi ogon), które w przypadku mojego sklepu internetowego, sprowadzą wartościowy ruch. Takich fraz jest bardzo dużo, mimo że dotyczą jednego produktu.

Długi ogon w pozycjonowaniu stron internetowych

Tutaj mamy 5100 wyszukiwań miesięcznie, ale są to już wyszukiwania pod kątem całej Polski a nie konkretnej lokalizacji. Prowadząc sprzedaż wysyłkową, warto zadbać o widoczność w Google na długi ogon. Jeżeli chodzi o pozycjonowanie to ogromny i często niewykorzystywany potencjał w wielu branżach.

Czy pozycjonowanie sklepu się opłaca? Tak, ale pod warunkiem że osoba/firma odpowiedzialna za pozycjonowanie, potrafi dobrze oszacować budżet potrzebny na osiągnięcie wyników. Inaczej pozycjonowanie staje się kosztem, a nie inwestycją.

Jak wygląda pozycjonowanie sklepu?

Do pozycjonowania sklepu internetowego podchodzi się tak samo jak do każdej innej strony internetowej, czyli podstawa to dostosowanie strony internetowej pod kątem użytkownika i wytycznych wyszukiwarki Google. Obowiązkowo podłączenie pod stronę Google Search Console i Google Analitycs. Im lepiej sklep internetowy dostosowany od środka, tym mniej pozycjonowanie kosztuje.

W strategii pozycjonowania już opracowuje się tematy artykułów i wytyczne względem treści, aby rozbudować długi ogon. Wychodzę z założenia, że pozycjonowanie stron powinno zawsze zaczynać się od najprostszych (ale wartościowych) słów kluczowych, aby sklep jak najszybciej zaczął generować zyski dzięki pozycjonowaniu.

Taką strategię pozycjonowania sklepu internetowego przyjmuje się przy nawet większym budżecie. Wtedy mniej istotne jest ile się płaci za pozycjonowanie, bo można przekonać się szybko na własnej skórze, że ta inwestycja się opłaca.

Pisanie artykułów pod kątem sprzedaży i pozycjonowania sklepu jest bardzo czasochłonne. Zobacz na przykładzie tego artykułu, który ma być widoczny pod słowo kluczowe "ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego" ile się z tym schodzi. Jeszcze czeka mnie przynajmniej trzy godziny pisania, aby nie odbiegać treścią od konkurencji.

przyład dobrej treści pod kątem SEO

Do tego dochodzi odpowiednie linkowanie wewnętrzne, problemy z kanibalizacją treści, brak unikalnej treści (zmora ogromnej ilości sklepów), linkowanie zewnętrzne itd. Zaczynasz rozumieć dlaczego tyle kosztuje pozycjonowanie stron? Do pozycjonowania stron internetowych potrzeba nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale i środków na wartościowe linki zewnętrzne i działania on-site.

Kiedy są widoczne efekty pozycjonowania sklepu?

Kiedy są widoczne efekty pozycjonowania sklepu?

Pozycjonowanie jest procesem długoterminowym. W przypadku zwykłej strony internetowej, pierwsze efekty widać po 3 miesiącach działania. W sklepie internetowym bezpiecznie jest założyć 6 miesięcy. Wszystko zależy od budżetu, który wpływa na intensywność działań SEO. Są branże, które przy bardzo dużym budżecie muszą na pierwsze efekty pozycjonowania czekać nawet rok lub dłużej.

Cierpliwość jest kluczowa w pozycjonowaniu stron internetowych. Nie warto na tej usłudze oszczędzać. O tym jak może skończyć się takie oszczędzanie pisałem w artykule darmowe pozycjonowanie stron - okazja czy chwyt marketingowy.

W momencie jak sklep internetowy zaczyna generować zyski dzięki pozycjonowaniu, już tak nie patrzy się na koszt tego działania. Pojawienie się pierwszych efektów pozwala zrozumieć, że to inwestycja która przynosi firmie zyski. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale - pod warunkiem rzetelnego pozycjonowania - warto czekać.

Zupełnie inaczej wygląda koszt pozycjonowania sklepu w tej samej branży działającego lokalnie, inaczej krajowo i inaczej globalnie. Wszystko tak naprawdę zależy od konkurencji. Im silniejsza jest, tym większy będzie koszt pozycjonowania i dłuższe oczekiwanie na efekty. Ja wiem, że koszt pozycjonowania sklepu z materacami nie ma większego znaczenia, bo ostatecznie przyniesie to mi korzyści finansowe.

Jak ja będę pozycjonować swój sklep internetowy?

lista punktów przy pozycjonowaniu sklepu www

Jeżeli zapoznałeś się z moją ofertę na pozycjonowanie stron internetowych w Google to wiesz, że każdą stronę traktuję jak własną. Podstawa to określić cel pozycjonowania sklepu, żeby działania zmierzały w konkretnym kierunku. Inaczej to jak poruszanie się we mgle.

Według mnie pozycjonowanie stron internetowych (jak i każdy inny marketing) musi pokrywać się z działaniem danego biznesu, aby osiągnąć najwyższą efektywność. Tak wygląda krok po kroku proces rozpoczęcia pozycjonowania strony:

Konsultacja czyli poznajmy się bliżej

Na konsultacji dowiaduję się wielu informacji o działaniu biznesu potencjalnego klienta. Wiem na co zwrócić uwagę, kiedy jest większa/mniejsza sprzedaż danych produktów, na czym osiąga wysokie zyski itd. Bardzo dużo informacji pojawia się na tym etapie i od razu staram się pomóc klientowi w innych kwestiach, aby poprawił swoją sprzedaż.

Z kolei ja uświadamiam klienta jak działa dana reklama na swoich własnych projektach. Pokazuję osiągane efekty i ich przełożenie na zyski. Stwierdzam który rodzaj marketingu ma sens na jakim etapie działań marketingowych. Klient jest uświadamiany jak to wszystko działa i czego powinien się od współpracy ze mną spodziewać.

Mój czas jak i wiedza nie jest za darmo. Zresztą co w dzisiejszych czasach mające wartość jest gratis? Zobacz jak wyglądają u mnie konsultacje marketingowe.

Opracowanie strategii pozycjonowania

Szacuję budżet na działania i wyznaczam cele do osiągnięcia krótkoterminowo (kwartalne) jak i długoterminowo (po roku współpracy). Klient wie dokładnie co będzie robione i wtedy już wie jak wygląda taki cennik pozycjonowania. Pozostaje tylko kwestia decyzji: Współpracujemy lub nie.

Nie nawijam makronu na uszy. Sam zrezygnowałem z jednego projektu biznesowego, bo inwestycja początkowa była poza moimi możliwościami finansowymi. Jeżeli klient nie dysponuje chociaż minimalnym budżetem na osiągnięcie efektów w ciągu roku współpracy, to nie widzę sensu rozpoczęcia współpracy. Pozycjonowanie ma być inwestycją, a nie kosztem. Bez odpowiedniego budżetu nie ma to sensu.

W tym momencie nie wiem czy budżet 3000 zł netto msc. będzie odpowiedni. Może to być 5000, 10 000 czy 20 000 zł netto msc. . Wszystko okazuje się podczas tworzenia strategii pozycjonowania (która też nie jest za darmo) pod kątem oczekiwań klienta wynikających z odbytej konsultacji.

Rozpoczynamy współpracę

Optymalizacja strony, tworzenie artykułów pod kątem długiego ogona, analiza zachowania użytkowników itd. Działania wychodzą znacznie poza standardowe pozycjonowanie, bo moim celem jest zwiększenie przychodów klienta. Rosną zarobki klienta, to stopniowo można zwiększać budżet na pozycjonowanie i osiągać jeszcze większe efekty.

Co miesiąc klient otrzymuje szczegółowy raport z pozycjonowania. Kwartalnie wysyłam zestawienie pozycji strony internetowej, aby pokazać jak zwiększa się widoczność sklepu w Google. W razie potrzeby wprowadzamy modyfikacje do strategii pozycjonowania, ale już operujemy w ramach ustalonego wcześniej budżetu (o zwiększeniu budżetu zawsze decyduje klient).

Działania, analizowanie, modyfikacje, działania... I tak w kółko. Wyznaczamy kolejne cele do osiągnięcia w wariantach pesymistycznym, realnym i optymistycznym. Klient zajmuje się prowadzeniem własnego biznesu, a ja promocją sklepu w wyszukiwarce Google - Każdy robi to na czym się zna.

Chcesz abym to ja zajął się pozycjonowaniem Twojego sklepu?

Współpraca ze mną

Jest wiele agencji marketingowych zajmującym się pozycjonowaniem sklepów internetowych. Zapewniam, że cena pozycjonowania strony www ze mną nie będzie atrakcyjna na tle większości agencji SEO. Nie zależy mi na pozyskaniu klienta, tylko na spełnieniu Twoich - i moich - oczekiwań względem współpracy.

Optymalizacja strony, link building, analiza danych w google analytics czy przejście częściowo w reklamy Google (jeśli będzie to miało sens biznesowy), itd. Dlatego jeśli Twoim głównym priorytetem jest to, aby znaleźć tanie pozycjonowanie to kontaktowanie się ze mną będzie stratą czasu.

Pozycjonowanie stron realizuję od 2011 roku, i czasy kiedy jeszcze tanie pozycjonowanie było możliwe minęły bezpowrotnie. Do pozycjonowania stron podchodzę zawsze indywidualnie, starając się znaleźć równowagę pomiędzy budżetem na działania i oczekiwaniami.

Jeżeli odpowiada Ci moje podejście do pozycjonowania stron, to zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Na luzie pogadamy i zobaczymy co tam da radę ogarnąć, żeby Twój sklep mógł generować wartościowy ruch z Google. Na ten moment nie mam zielonego pojęcia w jakiej cenie się da to ogarnąć.

Aktualizacja 16.10.2021

Napisałem artykuł o tym jak wygląda ogólny cennik pozycjonowania stron a nie tylko sklepów internetowych. Zobaczysz tam moje podejście do wyceny i dlaczego należy się wystrzegać cenników "od-do"

Jeżeli artykuł Ci się podobał, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz. Dziękuję :-)

author-avatar
Kocur Marketingu Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:

Głodny marketingowej wiedzy?

Zapisz się na NEWSLETTER

Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?  Linkowanie wewnętrzne - mini case study

  Poprawnie wdrażane linkowanie wewnętrzne jest niezwykle istotnym elementem pod kątem SEO. W tym mini case study, pokażę Ci jakiego kopa daje takie linkowanie wewnętrzne 🙂 . To będzie mini case study i wdrożenie tego “bajeru”nie zajęło mi dwie minuty (zacząłem o 15:05 i o 15:07 było już ogarnięte). Co takiego zrobiłem? Dodałem po prostu link […]

  Czytaj artykuł
  Depozycjonowanie - co to jest? Kiedy warto skorzystać?

  Depozycjonowanie to działania wpływające na obniżenie widoczności strony pod określone słowo lub słowa kluczowe. Można powiedzieć, że to takie przeciwieństwo pozycjonowania, po które sięga się w konkretnych i mało przyjemnych sytuacjach. Jaki sens ma w ogóle depozycjonowanie strony? Płacić za obniżanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania? Przecież to jest bez sensu! Takie negative SEO okazuje […]

  Czytaj artykuł
  Agencja SEO czy specjalista SEO - co wybrać?

  Po to szukasz firmy lub osoby do pozycjonowania, aby zająć się swoim biznesem i tylko czekać aż pozycjonowanie ”zaskoczy”. Lepsza będzie agencja SEO z dużym zespołem czy konkretny człowiek (tzw. specjalista SEO)? Najlepiej na to pytanie odpowiedzieliby właściciele firm, którzy współpracowali zarówno z agencjami SEO jak i specjalistami od pozycjonowania. Nie potrafię być tutaj w […]

  Czytaj artykuł

  Zobacz także

  10 sposobów na rozbujanie sprzedaży poprzez FB

  Facebook świetnie się nadaje do budowania wizerunku marki i rozkręcania sprzedaży swoich usług lub produktów. Jak prowadzić profil firmy na Facebooku, żeby rozbujać sprzedaż do samego nieba? Oto lista 10 sposobów, które pomogą Ci rozbujać sprzedaż na Facebooku. Nim do tego przejdziemy, to zajebiście ważna informacja na wstępie: FACEBOOK NIE POWINIEN BYĆ PODSTAWOWYM NARZĘDZIEM BUDOWANIA […]

  Czytaj artykuł
  7 projektów biznesowych. Jeden człowiek. Czy to możliwe?

  W 2023 roku będę łącznie prowadził siedem swoich projektów biznesowych. Znalazłem sposób na wydłużenie doby do 100 godzin? Zmutowałem po latach wchłaniania niezdrowego żarcia i wyrosły mi dodatkowe dwie pary rąk? Przecież to niemożliwe do ogarnięcia przez jednego człowieka. Póki firma (projekt biznesowy) się nie rozkręci, to większość przedsiębiorców jest takim ”człowiekiem-ośmiornicą”. W pojedynkę ogarnia […]

  Czytaj artykuł
  Czy Twój biznes przetrwa kryzys w 2023 roku?

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że 2023 rok będzie ogromnym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Już teraz jest Ci ciężko prowadzić biznes? To radzę zaopatrzyć się w zapas papieru toaletowego, bo zwieracze mogą nie wytrzymać. Jakie są fakty? Mamy zajebiście wysoką inflację, gigantyczne podwyżki stóp procentowych i ABSOLUTNIE ŻADNEJ PERSPEKTYWY na uniknięcie nadchodzącego kryzysu. […]

  Czytaj artykuł

  FORMULARZ KONTAKTU

  Wypełnij formularz. Następnego dnia roboczego dam Ci konkretną odpowiedź. Do usłyszenia - Kocur Marketingu.
   Case Study Live pozycjonowanie Warszawa
   Skuteczny marketing Lembicz.pl

   Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.

   Polityka prywatności

   Lembicz.pl 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone