logo-lembicz

Cennik pozycjonowania czyli ile kosztuje pozycjonowanie?

Cena jest jednym z najważniejszych czynników decyzji zakupowych. Każdy chce wiedzieć ile dokładnie za coś zapłaci i co otrzymuje w zamian. Jeżeli chodzi o cennik pozycjonowania, to sprawa nie jest taka prosta.

Chciałbym, aby koszt pozycjonowania stron internetowych był wartością stałą, gdzie jedynymi zmiennymi byłby rodzaj strony internetowej i branża. Przyśpieszyłoby to i znacząco ułatwiło moją pracę.

Niestety jedyne co moim zdaniem może uwzględnić rzetelny cennik pozycjonowania stron internetowych, to mocno orientacyjne "ceny od" i radzę trzymać się z daleka od sztywnych cenników z wartościami "od-do".

Cennik pozycjonowania stron www

Koszt pozycjonowania strony jest uzależniony od trzech zmiennych: konkurencji, słów kluczowych i optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Do tego aby oszacować koszt pozycjonowania strony, trzeba ustalić cel pozycjonowania i czas na osiągnięcie celu. Zaczynasz rozumieć, że sztywny cennik pozycjonowania "od-do" nie ma sensu?

Właśnie dlatego jeśli widzisz cennik pozycjonowania w sztywnych widełkach i ustalonych działaniach, to radzę unikać takich firm. To ile kosztuje pozycjonowanie strony można oszacować dopiero po analizie zmiennych i poznaniu oczekiwań.

Pokażę Ci to na przykładzie strony internetowej, na której właśnie czytasz ten artykuł. W dniu publikacji tego artykułu który tworzę pod kątem dość trudnego słowa kluczowego "cennik pozycjonowania", mija dokładnie 11 miesięcy i 15 dni pozycjonowania bloga.

Informacje potrzebne do wyceny pozycjonowania

Poniższy przykład projektu jest tylko w celach informacyjnych. Nie oznacza to, że właśnie tyle kosztuje pozycjonowanie stron internetowych czy że w takim budżecie osiągnie się podobne efekty.

 • Adres strony internetowej: https://lembicz.pl
 • Branża: Marketing
 • Konkurencja: Ogromna. Mnóstwo agencji marketingowych i freelancerów działa w branży marketingowej i nie oszczędza na marketing.
 • Poziom optymalizacji strony: Wysoki zarówno pod kątem SEO jak i sprzedaży. Jeszcze jest sporo do zrobienia i masa testów A B do przeprowadzenia, ale i tak już teraz jest wysoki poziom optymalizacji.
 • Miesięczny budżet: ok. 1400 zł netto msc.
 • Słowa kluczowe do pozycjonowania: Chciałbym być widoczny na najważniejsze słowa kluczowe jak tworzenie stron www, pozycjonowanie w Google czy inne usługi marketingowe którymi się zajmuję. Tylko wymagałoby to piekielnie dużego budżetu i ogromnej cierpliwości. Zamiast tego wybrałem łatwiejsze słowa kluczowe, aby jak najszybciej pozycjonowanie zaczęło generować zyski.
 • Główny cel pozycjonowania: pozyskać w pierwszym roku 1-3 klientów na dowolne usługi marketingowe.

Nie potrzebowałem rozbudowanej analizy konkurencji, aby stwierdzić że walka o generyczne słowa kluczowe (ogólne) jest poza moim zasięgiem finansowym. Dlatego w strategii pozycjonowania skupiłem się na długim ogonie (rozbudowane słowa kluczowe). Tak jest taniej, szybciej i też można dotrzeć do potencjalnych klientów.

Rzetelna agencja marketingowa czy specjalista, dostosuje strategię pozycjonowania względem Twojego budżetu i celu do osiągnięcia. Ja odmawiam współpracy jeżeli wiem, że niemożliwe jest osiągnięcie celu w danym budżecie i czasie. Szkoda mojego czasu na taką robotę i pieniędzy klienta.

Efekty pozycjonowania strony w optymalnym budżecie

Mimo budżetu który wyniósł tylko 1400 zł netto miesięcznie + sporo mojego czasu, udało się uzyskać takie o to wyniki:

widoczność bloga po niepełnym roku pozycjonowania
 wykres widoczności bloga po niepełnym roku pozycjonowania

No ale celem było pozyskanie od 1-3 klientów na dowolne usługi marketingowe, a nie wzrost widoczności czy ruchu w wyszukiwarce. W piątym miesiącu pozycjonowania pozyskałem 2 klientów, a w szóstym 4. Dalej było już tylko lepiej, a pozycjonowanie już dawno nie jest dla mnie kosztem tylko przynoszącą dochody inwestycją.

Jak wygląda mój cennik pozycjonowania?

Jak się już pewnie domyślasz, mój cennik pozycjonowania nie ma sztywnych cen "od-do", a jedynie orientacyjną informację z budżetem "od". To ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej mogę określić po analizie zmiennych i poznaniu celu do osiągnięcia. U mnie orientacyjny cennik pozycjonowania stron zaczyna się od poniższych kwot:

Rodzaj stronycennik pozycjonowania
firmowaod 1800 zł netto msc.
sklep internetowyod 4000 zł netto msc.
blogod 1500 zł netto msc.
cennik aktualny na dzień 20.04.2022 roku

Podsumowując: Jeżeli widzisz gdzieś sztywny cennik pozycjonowania, to moim zdaniem nic dobrego ze współpracy z taką firmą/osobą nie wyjdzie. Możesz mi wierzyć, że chętnie bym zautomatyzował cały proces wyceny pozycjonowania, ale nie da się tego zrobić.

Trzy zmienne (siła konkurencji, trudność słów kluczowych, poziom optymalizacji strony) PLUS określenie celu pozycjonowania i czasu na jego osiągnięcie. Dopiero znając to wszystko, może ustalić budżet potrzebny na pozycjonowanie strony w okresie 3 do 6 miesięcy.

Aktualizacja 22.04.2022

Coraz częściej widzę reklamy w których cennik pozycjonowania strony jest okrutnie niski (nawet poniżej 1000 zł netto miesięcznie) i do tego jest to stała cena. Zdaję sobie sprawę, że na takim tle mój cennik pozycjonowania wygląda na pierwszy rzut oka nieatrakcyjnie.

Co Ci się bardziej opłaca: pozycjonowanie strony za 1000 zł netto miesięcznie która po roku przebije się na wartościowe słowa kluczowe, czy za 2000 zł netto miesięcznie i osiągnąć taki sam rezultat po 6 miesiącach?

Im większy budżet - zakładając uczciwość wykonawcy pozycjonowania - tym szybsze rezultaty. Prosta i logiczna zależność. Dlatego właśnie u mnie cennik pozycjonowania zaczyna się od większych kwot, żeby jak najszybciej współpraca ze mną zaczęła generować zwrot z inwestycji.

Chcesz wiedzieć jaki budżet będzie optymalny u Ciebie? Czy aktualny budżet który płacisz za pozycjonowanie pozwoli osiągnąć efekty? Złapmy się na luźną rozmowę online, to na spokojnie przegadamy temat.

author-avatar
Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:

Głodny marketingowej wiedzy?

Zapisz się na NEWSLETTER

Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?  Agencja SEO czy specjalista SEO - co wybrać?

  Po to szukasz firmy lub osoby do pozycjonowania, aby zająć się swoim biznesem i tylko czekać aż pozycjonowanie ”zaskoczy”. Lepsza będzie agencja SEO z dużym zespołem czy konkretny człowiek (tzw. specjalista SEO)? Najlepiej na to pytanie odpowiedzieliby właściciele firm, którzy współpracowali zarówno z agencjami SEO jak i specjalistami od pozycjonowania. Nie potrafię być tutaj w […]

  Czytaj artykuł
  Tanie pozycjonowanie stron internetowych jest dla bogaczy

  Trzeba mieć już mega rozkręconą sprzedaż, żeby pozwolić sobie na tanie pozycjonowanie strony internetowej w Google. Mnie nie stać na taką rozrzutność z dwóch powodów: nie lubię bezsensownego wydawania kasy i szanuję swój czas pracy. Dopiero rozkręcasz swój biznes? Masz już fajną sprzedaż i chcesz docisnąć widoczność strony internetowej w Google, żeby jeszcze to rozpędzić? […]

  Czytaj artykuł
  Jak mądrze wybrać firmę pozycjonującą strony www?

  Zastanawiasz się jak wybrać firmę do pozycjonowania, aby nie dać się zrobić perfidnie w jajo? Pokażę Ci prosty i całkiem skuteczny sposób, dzięki któremu zmniejszysz ryzyko trafienia na cwaniaczka, który tylko wystawia faktury i straszy windykacją. W każdej branży znajdą się "rodzynki" nastawieni na robienie w jajo nieświadomych klientów. Firmy pozycjonujące strony internetowe nie są […]

  Czytaj artykuł

  Zobacz także

  Recenzja książki „Zakamarki marki”

  Książka „Zakamarki marki” została przeze mnie zjedzona praktycznie od razu po książce „Grywalizacja”, ale musiałem sobie wszystko poukładać w głowie. Ochłonąłem i mogę na spokojnie napisać recenzję, z której się dowiesz czy warto zainwestować w zakup tej książki. „Zakamarki marki” nie jest tłuściutką książką. Raptem 211 stron, a więc spokojnie można w jeden dzień ją […]

  Czytaj artykuł
  Etyka biznesowa - Jedna złota reguła do wdrożenia w życiu i biznesie

  Podzielę się z Tobą moją najważniejszą zasadą, stosowaną zarówno w życiu prywatnym jak i w biznesie. Pozwala ona zbudować silną markę, więcej zarabiać i - co najważniejsze - podejmować w życiu słuszne decyzje. Każde przedsiębiorstwo powinno mieć swój kodeks etyczny, który powinien bezwzględnie przestrzegać zarówno przedsiębiorca jak i pracownik. To mapa, pozwalająca nie stracić z […]

  Czytaj artykuł
  Strategie cenowe czyli jak mądrze ustalić cenę?

  Strategia cenowa jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów, wpływających na funkcjonowanie i rozwój firmy. Jaka powinna być cena produktu lub usługi, aby Twoja firma mogła generować wysoki zysk w perspektywie czasu? Cena ma gigantyczne znaczenie w procesie podejmowania decyzji zakupowej. Według badania przeprowadzonego przez Centrum Badań i Analiz Rynku w październiku 2021 roku, dla […]

  Czytaj artykuł

  FORMULARZ KONTAKTU

  Wypełnij formularz. Następnego dnia roboczego dam Ci konkretną odpowiedź. Do usłyszenia - Kocur Marketingu.
   Case Study Live pozycjonowanie Warszawa
   Skuteczny marketing Lembicz.pl

   Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.

   Polityka prywatności

   Lembicz.pl 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone

   LOKALNE USŁUGI

   Pozycjonowanie WarszawaPozycjonowanie Łódźpozycjonowanie Legionowo
   Tutaj będzie całkiem sporo usług marketingowych pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania, aby ułatwić klientom znalezienie kocura marketingu :-)