logo-lembicz

Etyka biznesowa - Jedna złota reguła do wdrożenia w życiu i biznesie

Podzielę się z Tobą moją najważniejszą zasadą, stosowaną zarówno w życiu prywatnym jak i w biznesie. Pozwala ona zbudować silną markę, więcej zarabiać i - co najważniejsze - podejmować w życiu słuszne decyzje.

Każde przedsiębiorstwo powinno mieć swój kodeks etyczny, który powinien bezwzględnie przestrzegać zarówno przedsiębiorca jak i pracownik. To mapa, pozwalająca nie stracić z pola widzenia istotnych dla Ciebie i Twojego biznesu wartości.

Mając opracowany kodeks moralny, trudniej ulec pokusie osiągnięcia wysokiego zysku w wątpliwie etyczne sposób. Uczciwe prowadzenie biznesu jest proste, póki nie zaczną pojawiać się sytuacje poddające próbie Twoją uczciwość i moralność.

Łatwo się gada o uczciwości wobec klienta, kontrahenta czy pracownika, póki nie pojawi się perspektywa zarobienia bardzo dużych pieniędzy kosztem kręgosłupa moralnego. Wtedy czeka Cię wewnętrzna walka i - wiem z doświadczenia - na początku jest zajebiście ciężko 🙂

Jak wygląda u mnie etyka w biznesie?

Ta sama złota reguła wyznacza u mnie całą etykę biznesu i zachowanie w życiu prywatnym. Brzmi ona: ”Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany”. Ta złota reguła etyczna (zasada wzajemności), której przestrzeganie pozwala mi budować etyczny biznes.

Na podstawie tej reguły, powstała krótka lista postępowania i zachowania, które przestrzegam w budowaniu swojej marki. Tak wygląda mój kodeks biznesowego postępowania:

1. Bądź zawsze sobą

Podczas rozmów z klientami i kontrahentami, nie używam elokwentnych słów. Nie owijam w bawełnę. Zero sztucznego cukru i obiecywania gruszek na wierzbie. Od razu przechodzę na ”Ty”, a rozmowę prowadzę na totalnym luzie.

2. Nie współpracuj z bucami

Jeżeli trafiam na osobę który wyżej sra, niż dupę ma (wytłumaczenie kim jest taka osoba znajdziesz tutaj), to jak najszybciej wycofuję się ze współpracy. Pieniądze są ważne w życiu i biznesie, ale szkoda nerwów na współpracę z bucami.

Dla mnie uczciwe prowadzenie działalności sprowadza się do traktowania klientów, kontrahentów i pracowników dokładnie tak, jak samemu chcę być traktowany.

3. Dawaj z siebie 100% albo nie pracuj wcale

Jak już podejmuję się ogarnięcia marketingu dla klienta, to daję z siebie 100% mocy. Mam być dumny z osiągniętych efektów. Pieniądze to tylko efekt uboczny ogarnięcia roboty, dającej mi przede wszystkim radochę i satysfakcję.

Dla mnie uczciwe prowadzenie działalności sprowadza się do traktowania klientów, kontrahentów i pracowników dokładnie tak, jak samemu chcę być traktowany. To cała tajemnica mojej etyki biznesowej.

Czy etyczne postępowanie jest opłacalne?

Prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami etycznymi w perspektywie długoterminowej jest opłacalne pod kątem finansowym i wizerunkowym. Osobiście uważam, że większe pieniądze są efektem ubocznym uczciwego i etycznie prowadzonego biznesu.

Reputacja marki rośnie do samego nieba, jeśli firma stawia na przejrzystość działań, uczciwość i buduje relacje z klientami w oparciu o partnerstwo. Wpływ takiej potęgi na większe zyski dla firmy jest nieunikniony.

Większe zarobki oczywiście cieszą, ale nie one powinny być powodem przestrzegania zasad etyki biznesowej. Najważniejsze jest móc z rana patrzeć w lustro i mieć czyste sumienie. To jest moim zdaniem warte więcej niż pieniądze.

W życiu prywatnym ta złota reguła też się sprawdza. Traktuję innych dokładnie tak, jak samemu chcę być traktowany. Jeżeli ktoś ma mnie w dupie, to nie uszczęśliwiam go na siłę. Życie w ten sposób jest znacznie prostsze i przyjemniejsze 🙂

P.S Kotka która jest w obrazku wyróżniającym to Mija (Od imion Michał i Jana):

etyka biznesowa

Niedawno adoptowaliśmy kocicę, której jakiś psychopata skleił oczy klejem i przez kilka pierwszych tygodni dochodziła do siebie. Decyzja o adopcji zapadła w przeciągu nanosekundy:

Co ma to wspólnego z etyką biznesową? Zawsze staraj się postępować słusznie w życiu prywatnym i biznesowym. Wtedy życie jest dużo przyjemniejsze (to też wiem z doświadczenia) 🙂 .

Jeżeli artykuł Ci się podobał, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz. Dziękuję :-)

author-avatar
Kocur Marketingu Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:

Głodny marketingowej wiedzy?

Zapisz się na NEWSLETTER

Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?  Jak wygląda UPV w Twoim biznesie?

  Dlaczego niektóre marki osiągają spektakularny sukces, a inne z podobnymi produktami i usługami ledwie wychodzą na plus lub bankrutują? Jednym z kluczowych czynników jest unikalna propozycja wartości (Unique Proposition Value - UPV). O co dokładnie tutaj chodzi? Unikalna propozycja wartości (UPV) to krótkie, zrozumiałe i przekonujące wyjaśnienie, dlaczego klient ma wybrać właśnie Twój produkt lub […]

  Czytaj artykuł
  Czy Twój biznes przetrwa kryzys w 2023 roku?

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że 2023 rok będzie ogromnym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Już teraz jest Ci ciężko prowadzić biznes? To radzę zaopatrzyć się w zapas papieru toaletowego, bo zwieracze mogą nie wytrzymać. Jakie są fakty? Mamy zajebiście wysoką inflację, gigantyczne podwyżki stóp procentowych i ABSOLUTNIE ŻADNEJ PERSPEKTYWY na uniknięcie nadchodzącego kryzysu. […]

  Czytaj artykuł
  Biznes jak toksyczny związek. Kiedy powiedzieć STOP?

  Wystartowanie z biznesem, jest jak zakochanie się do szaleństwa: nie dostrzegasz wad, masz w dupie rady od przyjaciół i rodziny, mózg nie działa, o wszystkim decyduje serduszko. Tylko co, jeśli zamiast biznesowego love story, będzie toksyczna relacja? To niesamowite uczucie, jak do Twojej głowy trafia ”genialny” pomysł na biznes. Oczami wyobraźni widzisz, jak biznes zaczyna […]

  Czytaj artykuł

  Zobacz także

  Recenzja książki Przejażdżka życia

  Jak wygląda droga od szeregowego pracownika do dyrektora w ogromnej korporacji? Jakie wyzwania należy pokonać po drodze? Jak należy traktować pracowników i partnerów biznesowych? Przyjrzyjmy się historii Boba Igera - dyrektora zarządzającego The Walt Disney Company - opisanej w autobiografii "Przejażdżka życia". Trudno nie znać marki Disney, która wyprodukowała takie klasyki jak: "Królewna Śnieżka i […]

  Czytaj artykuł
  Jak pozycjonować sklep internetowy własnymi siłami?

  Jak pozycjonować sklep internetowy własnymi siłami? Co możesz zrobić, żeby poprawić widoczność sklepu internetowego w Google, przy niewielkim lub zerowym budżecie? Łap gotową listę do wdrożenia - miłej zabawy. Stało się! Odpalasz sklep internetowy. Masowa prośba do znajomych o polubienie sklepu na Facebooku i czekasz, aż zaleje Cię wodospad zamówień. Mija tydzień...dwa tygodnie...miesiąc, a Ty […]

  Czytaj artykuł
  Klątwa wiedzy - Potrafisz zapomnieć o tym co wiesz?

  ”Zapomniał wół, kiedy cielęciem był” - Tak w dużym skrócie wygląda klątwa wiedzy. Łatwo zapominamy o tym, że kiedyś czegoś nie wiedzieliśmy. To co nam wydaje się banalnie proste, oczywiste i zrozumiałe, dla innej osoby może być strasznie skomplikowane. Opowiem Ci pewną historię. Poszedłem z narzeczoną na zakupy do małej galerii. Mnie wysłała do sklepu […]

  Czytaj artykuł

  FORMULARZ KONTAKTU

  Wypełnij formularz. Następnego dnia roboczego dam Ci konkretną odpowiedź. Do usłyszenia - Kocur Marketingu.
   Case Study Live pozycjonowanie Warszawa
   Skuteczny marketing Lembicz.pl

   Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.

   Polityka prywatności

   Lembicz.pl 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone