Branding marki rzadko kiedy trwa wiecznie. Z powodu czynników zewnętrznych lub wewnętrznych, może okazać się konieczny rebranding marki. Sam jestem obecnie w trakcie kompletnego rebrandingu swojej agencji marketingowej i jest to zarówno czasochłonny jak i kosztowny proces.
Gdy zakładałem działalność w 2011 roku, to na początku wykonywałem wyłącznie pozycjonowanie stron internetowych pod kątem wyszukiwarki Google. Tą usługę dalej świadczymy, ale znacznie rozbudował się zakres usług, zmieniła się grupa docelowa klientów, jej misja, nazwa, itd. W moim przypadku rebranding marki jest koniecznością.
Kiedy rebranding marki jest potrzebny?
Powodów do rebrandingu marki może być mnóstwo, przy czym należy podkreślić że zmiana logo to tylko zmiana identyfikacji wizualnej. Rebranding to zmiana wszystkich lub najbardziej istotnych elementów wpływających na pozyskiwanie i obsługiwanie klientów. Najczęściej o rebrandingu słyszy się w wyniku zmiany nazwy dużych przedsiębiorstw lub wchłonięcia rozpoznawalnych marek przez jeszcze większe korporacje.
Ostatnio duży rebranding w Polsce miał miejsce przez wchłonięcie sieci kiosków RUCH przez Orlen. Pierwszy punkt pod nową nazwą "ORLEN w ruchu" został otwarty 23 czerwca 2021 roku w Warszawie.
Natomiast w świecie małych i średnich firm, do rebrandingu dochodzi najczęściej z poniższych powodów:
Zakres usług/produktów zmienił się i nie jest spójny z nazwą marki, grupą docelową czy strategią marketingową.
Zmiana sytuacji na rynku
Drastyczne obniżenie wartości firmy w oczach konsumentów
Aktualny branding hamuje osiągnięcie określonych celów biznesowych
Wkroczenie na nowy rynek
Tutaj ostrzegam, że decyzja o rebrandingu musi być solidnie przemyślana i poparta analizami. Inaczej można tylko pogorszyć sytuację. Osobiście polecam sięgać po rebranding w ostateczności, bo problem ze sprzedażą czy obniżeniem wartości marki w oczach konsumentów, może nie potrzebować tak drastycznych zmian.
Jak wygląda rebranding marki?
Wszystko zależy od powodu rebrandingu. Odświeżenie logo czy delikatne zmiany w szacie graficznej strony to nie rebranding, tylko drobne zmiany w identyfikacji wizualnej marki (które też muszą być solidnie przemyślane). Jeżeli chodzi o rebranding to najczęściej zmianie ulega:
Rebranding nazwy firmy
Zasady co do nazwy firmy są proste - Powinna łatwo zapadać w pamięć i odzwierciedlać profil działalności firmy. Więcej o nazwie firmy przeczytasz w artykule Jak nazwać firmę aby wpadało w ucho i miało sens biznesowy Jeżeli po prostu źle nazwałeś swoją markę, to nie przejmuj się. Wyszukiwarka Google kiedyś nazywała się BackRub 🙂
Ja też nie jestem zadowolony z pierwszej nazwy swojej firmy "GLORI IMAGE". Nowa nazwa idealnie odzwierciedla istotne dla mnie wartości w życiu i w biznesie.
Znalezienie nazwy idealnie określającej Twoją markę może zająć kilka minut lub kilka miesięcy. Zawsze sprawdzaj czy domena internetowa pod wybraną nazwą nie jest zajęta i czy sama nazwa nie jest zastrzeżona. Zaplanuj stopniowe informowanie klientów o zmianie nazwy firmy i wyjaśnij powód tej decyzji.
Rebranding identyfikacji wizualnej
Kiedy już mnóstwo elementów identyfikacji wizualnej ulega drastycznym - a nie delikatnym - zmianom, to jest już rebranding. To nie przedstawienie kreski w logo bardziej na prawo czy delikatna zmiana koloru. To już zupełnie inne logo, inny kolor dominujący w całej firmie, układ graficzny strony, itd. Wszystkie te elementy muszą być spójne z misją i wizją marki.
Ten rebranding można porównać do generalnego remontu domu - Kosztowny proces, ale jeżeli zostanie przeprowadzony w ramach dobrze opracowanej nowej strategii, to wpływa pozytywnie zarówno na wizerunek firmy i sprzedaż. Niedługo blog który właśnie czytasz czeka solidny rebranding identyfikacji wizualnej.
Mój błąd. Nie sądziłem, że w tak krótkim czasie blog zacznie generować ruch i zaczną wpływać zapytania od klientów. Zmiany miały zostać przeprowadzone znacznie później, ale nie mogę narzekać z tego powodu 🙂 .
Rebranding komunikacji
Zmiany może wymagać komunikacja wewnętrzna (pomiędzy pracownikami) jak i zewnętrzna (z klientami). W obu przypadkach trzeba znaleźć błędy wpływające na jakość komunikacji i je wykluczyć. Należy utworzyć strategię komunikacji we wszystkich kanałach i regularnie sprawdzać jej skuteczność.
Komunikacja w zespole nie jest mniej istotna niż komunikacja z klientem. Opracowując schematy na każdą możliwość, unikniesz przykrych niespodzianek i przyśpieszysz czas reakcji. Jest to czasochłonny proces, ale jednorazowy (później ewentualne zmiany w dobrze utworzonym schemacie). Stanowczo za mało czasu poświęca się na ten element rebrandingu.
Ile kosztuje rebranding marki?
W przypadku korporacji gdzie najczęściej do rebrandingu dochodzi w wyniku scalenia lub przejęcia, są to niewyobrażalne dla zwykłych śmiertelników sumy pieniędzy. W przypadku mały i średnich firm, wszystko zależy od ilości elementów wymagających poprawy. Taki kompletny rebranding w firmie wynosi od kilkunastu tysięcy do kilkuset tysięcy złotych (mowa tutaj o małych i średnich firmach):
Wdrożenie - naniesienie identyfikacji wizualnych na materiałach trwałych (budynku, wizytówki, samochody, itd.) i wirtualnych (strona internetowa)
Informacja - Poprzez wszelkie możliwe kanały komunikacji poinformować pracowników, klientów i partnerów biznesowych o nadchodzących zmianach w firmie.
Rebranding mojej marki cały czas trwa, ale normalnie ten proces trwa szacunkowo od trzech miesięcy do kilku lat. Musiałem dojrzeć do zmian, a samo opracowanie strategii zajęło mi mnóstwo czasu (Jak zawsze świetnie się przy tym bawiłem). Samo logo było projektowane kilka miesięcy, ale nie było to proste do zrealizowania 🙂
Gdybym wraz z zespołem poświęcił się wyłącznie temu, to w przeciągu 5-6 miesięcy ukończylibyśmy wszystkie działania z rebrandingiem marki. Budżet ok. 30 000 złotych netto. Zastanawiasz się ile wyniósłby profesjonalny rebranding w Twojej firmie? Skontaktuj się ze mną a po całkowicie niezobowiązującej rozmowie zobaczymy czy będę mógł Ci pomóc.
Jeżeli artykuł Ci się podobał, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz. Dziękuję :-)
Kocur Marketingu Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:
Głodny marketingowej wiedzy?
Zapisz się na NEWSLETTER
Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?
Dlaczego niektóre marki osiągają spektakularny sukces, a inne z podobnymi produktami i usługami ledwie wychodzą na plus lub bankrutują? Jednym z kluczowych czynników jest unikalna propozycja wartości (Unique Proposition Value - UPV). O co dokładnie tutaj chodzi? Unikalna propozycja wartości (UPV) to krótkie, zrozumiałe i przekonujące wyjaśnienie, dlaczego klient ma wybrać właśnie Twój produkt lub […]
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że 2023 rok będzie ogromnym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Już teraz jest Ci ciężko prowadzić biznes? To radzę zaopatrzyć się w zapas papieru toaletowego, bo zwieracze mogą nie wytrzymać. Jakie są fakty? Mamy zajebiście wysoką inflację, gigantyczne podwyżki stóp procentowych i ABSOLUTNIE ŻADNEJ PERSPEKTYWY na uniknięcie nadchodzącego kryzysu. […]
Podzielę się z Tobą moją najważniejszą zasadą, stosowaną zarówno w życiu prywatnym jak i w biznesie. Pozwala ona zbudować silną markę, więcej zarabiać i - co najważniejsze - podejmować w życiu słuszne decyzje. Każde przedsiębiorstwo powinno mieć swój kodeks etyczny, który powinien bezwzględnie przestrzegać zarówno przedsiębiorca jak i pracownik. To mapa, pozwalająca nie stracić z […]
Jak wygląda droga od szeregowego pracownika do dyrektora w ogromnej korporacji? Jakie wyzwania należy pokonać po drodze? Jak należy traktować pracowników i partnerów biznesowych? Przyjrzyjmy się historii Boba Igera - dyrektora zarządzającego The Walt Disney Company - opisanej w autobiografii "Przejażdżka życia". Trudno nie znać marki Disney, która wyprodukowała takie klasyki jak: "Królewna Śnieżka i […]
Jak pozycjonować sklep internetowy własnymi siłami? Co możesz zrobić, żeby poprawić widoczność sklepu internetowego w Google, przy niewielkim lub zerowym budżecie? Łap gotową listę do wdrożenia - miłej zabawy. Stało się! Odpalasz sklep internetowy. Masowa prośba do znajomych o polubienie sklepu na Facebooku i czekasz, aż zaleje Cię wodospad zamówień. Mija tydzień...dwa tygodnie...miesiąc, a Ty […]
”Zapomniał wół, kiedy cielęciem był” - Tak w dużym skrócie wygląda klątwa wiedzy. Łatwo zapominamy o tym, że kiedyś czegoś nie wiedzieliśmy. To co nam wydaje się banalnie proste, oczywiste i zrozumiałe, dla innej osoby może być strasznie skomplikowane. Opowiem Ci pewną historię. Poszedłem z narzeczoną na zakupy do małej galerii. Mnie wysłała do sklepu […]
Wypełnij formularz. Następnego dnia roboczego dam Ci konkretną odpowiedź. Do usłyszenia - Kocur Marketingu.
Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.