logo-lembicz

Dlaczego Facebook tnie zasięgi postów?

Coraz częściej słyszy się, że Facebook ogranicza zasięg postów. Jeszcze jakiś czas temu zasięgi były SUPER, a teraz jest tragedia. Od czego to zależy? Jak sprawić, żeby post miał duży zasięg na Facebooku?

Na początek oczywista oczywistość. Jeszcze kilka lat temu na Facebooku było znacznie mniej firm niż teraz, a więc była znacznie mniejsza konkurencja w Twojej branży. Nie musiałeś tak walczyć o miejsce na tablicy użytkownika, bo z małą liczbą firm toczyła się taka rywalizacja.

Popatrzmy na zasięg postów z punktu widzenia standardowego użytkownika. Facebook stara się dostarczyć Ci w pierwszej kolejności posty od osób/stron/grup, którym poświęcasz najwięcej uwagi (czytasz, udostępniasz, komentujesz, otwierasz zdjęcie, itd.). Jeżeli Twoi odbiorcy, nie wchodzą w żadnej sposób w interakcję z Twoimi publikacjami (tylko je przewijają), to Facebook nie będzie im dawał tego, co ich przecież nie interesuje.

Jest to jak najbardziej logiczne działanie. Po co Facebook ma pokazywać użytkownikom posty, które ich nie interesują? Pomyśl o tym i przejrzyj swoje ostatnie posty i - obiektywnie - stwierdź, czy były na tyle interesujące, aby powodować jakiekolwiek interakcje.

U mnie wszystkie posty mają zbliżony do siebie zasięg, który przewyższa liczbę fanów. Nie ma się czym za bardzo chwalić, bo bardzo mało osób obserwuje mój profil na FB. Więc jeśli jeszcze nie lubisz na Facebooku mojej strony, to szybciutko nadrabiaj zaległości (polub stronę kocura marketingu na FB).

W dniu tworzenia tego artykułu mam przerażającą liczbę fanów

Natomiast moje ostatnie posty miały taki zasięg:

dlaczego facebook tnie zasieg postów 03

Wniosek? Jeżeli Twoje posty mają ograniczony zasięg, to są - bez obrazy - nudne i nie przyciągają uwagi na tablicach użytkowników. Można zwalać winę na Facebooka - Tak jest najłatwiej 🙂 . Można też ogarnąć się i sprawić, że Twoje posty, zaczną przyciągać uwagę odbiorców.

Jeżeli zasięg Twoich postów drastycznie spadł (prawie do zera), to oznacza z dużym prawdopodobieństwem otrzymanie filtra ucinającego zasięgi. Można go dostać za kilka zagrywek, ale o tym napiszę w innym artykule.

Które posty budują zasięgi na Facebooku?

Z pewnością nie Twoje, skoro czytasz ten artykuł (ale ze mnie mały złośliwiec) 🙂 . Nie wymyślaj koła na nowo, tylko popatrz na swoją konkurencję, która nie narzeka na zasięgi. Zobacz jak oni prowadzą swój profil i zrób to samo... TYLKO LEPIEJ. Wtedy stopniowo zaczniesz odbudowywać zasięg swoich publikacji.

Niekoniecznie o zasięgu posta decyduje działanie widoczne gołym okiem (udostępniania, polubienia, komentarze). Jeżeli ktoś rozwinie Twój post i go przeczyta, to też jest interakcja. Zapewne z mniejszym znaczeniem, ale jest to wartość dodatnia.

Nie oczekuj, że z dnia na dzień zasięg Twoich postów powróci na sam szczyt. Po pierwsze - Jest praktycznie niemożliwe przy dużej liczbie fanów dotrzeć do 100%. Po drugie - Potrzeba czasu, aby algorytm Facebooka załapał, że Twoje posty już wywołują interakcje. Tak samo jak Twoje zasięgi z dnia na dzień nie spadły do tragicznego poziomu, tak samo i z dnia na dzień nie powrócisz do dużych zasięgów.

Rozwiązanie problemu jest więc banalnie proste:

 1. Popatrz na konkurencję z dużymi zasięgami i licznymi interakcjami. Zobacz jak oni to robią i dokładnie przeanalizuj ich działania.
 2. Na podstawie zebranych informacji, opracuj przynajmniej miesiąc do przodu swoje posty, ale zostaw sobie miejsce na post nawiązujący do aktualnych trendów (To genialnie buduje zasięgi, bo rozchodzi się jak świeże pączki w tłusty czwartek).
 3. Nie proś o polubienie czy udostępnianie Twoich postów. Inaczej jak się dowiesz, że Twoje posty wywołują interakcje, skoro użytkownicy nie robią tego z własnej woli?
 4. Nie wpadaj w schemat. Nie rób ze swojego profilu biznesowego " totalnej śmieszkowni". Trochę luźnych postów i trochę poważnych. W różnej ilości. W różnych wariantach. Pamiętaj, że nawet jeżeli wrzucasz luźniejszy post, to niech on nawiązuje do Twojego profilu biznesowego.

To by było na tyle. Osobiście uważam, że jak Facebook zacznie generować znacznie mniej pieniędzy, to jest duża szansa na to, że będą z automatu ograniczać zasięgi postów (bo na tym nie zarabiają). Dlatego Facebooka i inne portale społecznościowe, traktuję jako dodatek, a nie podstawę budowania wizerunku i pozyskiwania klientów.

Nie jestem specjalistą od prowadzenia kont na Facebooku. Mogę zająć się Twoimi reklamami na Facebooku, ale ten post jest wynikiem moich obserwacji i wniosków. Mam nadzieję, że już wkrótce Twoje zasięgi powrócą do oczekiwanego poziomu rozpędzając jednocześnie Twoją sprzedaż.

author-avatar
Michał Lembicz
Od 2011 roku zgłębiam fascynujący świat marketingu. Zdobytą wiedzę wykorzystuję do promowania własnych projektów biznesowych i świadczenia usług marketingowych dla klientów.
test:

Głodny marketingowej wiedzy?

Zapisz się na NEWSLETTER

Chcesz mieć silną markę? Więcej i lepiej sprzedawać? Wiedzieć jak budować trwałe relacje z klientami? No to malinowo, bo właśnie tego uczy mój newsletter. Zero spamu. Same konkrety. Wchodzisz w to?  Grupa na Facebooku - Twoje sekretne miejsce sprzedaży

  Większość firm prowadzi sprzedaż poprzez stronę na Facebooku czyli tzw. fanpage. Mało która firma zakłada natomiast grupę, która potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o zwiększenie jakości i ilości sprzedaży. Fanpage dla większości firm to źródło kontaktu dla obecnych jak i przyszłych klientów. Tyle, że pomiędzy obecnymi klientami a nowymi jest ogromna różnica. 6-7 krotnie tańsze […]

  Czytaj artykuł
  Fanpage na Facebooku - Jak go prowadzić prawidłowo?

  Osoby obserwujące Twój fanpage mają Cię głęboko w dupie? Wynika to z tego, że założyć fanpage jest piekielnie łatwo, ale już prawidłowo go prowadzić jest znacznie trudniej. Zresztą większość daje ciała już na samym początku, bo słucha się zaleceń Facebooka. Na wstępie od razu poinformuję, że nie świadczę usługi prowadzenia fanpage'a na Facebooku. Jeżeli więc […]

  Czytaj artykuł
  Facebook padł. Instagram padł. Jak mocno ucierpiała na tym Twoja sprzedaż?

  Gdy piszę ten artykuł (04.10.2021 19:21) to posłuszeństwa odmówił Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger. Co by się stało gdyby taka awaria potrwała przez tydzień? Miesiąc? Co jeśli wszystko wróci do normy, ale okaże się że Twój profil po prostu zniknął? Mnie to zupełnie nie martwi i Ciebie też nie powinno! Zawsze powtarzam na konsultacjach marketingowych. […]

  Czytaj artykuł

  Zobacz także

  Recenzja książki „Zakamarki marki”

  Książka „Zakamarki marki” została przeze mnie zjedzona praktycznie od razu po książce „Grywalizacja”, ale musiałem sobie wszystko poukładać w głowie. Ochłonąłem i mogę na spokojnie napisać recenzję, z której się dowiesz czy warto zainwestować w zakup tej książki. „Zakamarki marki” nie jest tłuściutką książką. Raptem 211 stron, a więc spokojnie można w jeden dzień ją […]

  Czytaj artykuł
  Etyka biznesowa - Jedna złota reguła do wdrożenia w życiu i biznesie

  Podzielę się z Tobą moją najważniejszą zasadą, stosowaną zarówno w życiu prywatnym jak i w biznesie. Pozwala ona zbudować silną markę, więcej zarabiać i - co najważniejsze - podejmować w życiu słuszne decyzje. Każde przedsiębiorstwo powinno mieć swój kodeks etyczny, który powinien bezwzględnie przestrzegać zarówno przedsiębiorca jak i pracownik. To mapa, pozwalająca nie stracić z […]

  Czytaj artykuł
  Agencja SEO czy specjalista SEO - co wybrać?

  Po to szukasz firmy lub osoby do pozycjonowania, aby zająć się swoim biznesem i tylko czekać aż pozycjonowanie ”zaskoczy”. Lepsza będzie agencja SEO z dużym zespołem czy konkretny człowiek (tzw. specjalista SEO)? Najlepiej na to pytanie odpowiedzieliby właściciele firm, którzy współpracowali zarówno z agencjami SEO jak i specjalistami od pozycjonowania. Nie potrafię być tutaj w […]

  Czytaj artykuł

  FORMULARZ KONTAKTU

  Wypełnij formularz. Następnego dnia roboczego dam Ci konkretną odpowiedź. Do usłyszenia - Kocur Marketingu.
   Case Study Live pozycjonowanie Warszawa
   Skuteczny marketing Lembicz.pl

   Kocur Marketingu Michał Lembicz. Na blogu dzielę się wiedzą o budowaniu silnej marki, sprzedaży i marketingu. Pomagam małym i średnim firmom działającym w Polsce zwiększać sprzedaż.

   Polityka prywatności

   Lembicz.pl 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone

   LOKALNE USŁUGI

   Pozycjonowanie WarszawaPozycjonowanie Łódźpozycjonowanie Legionowo
   Tutaj będzie całkiem sporo usług marketingowych pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania, aby ułatwić klientom znalezienie kocura marketingu :-)