Lembicz-logo

Czy tania strona internetowa to dobre rozwiązanie?

Lembicz
6 listopada 2020

Tania strona internetowa nie musi być zła. To nie tak że od razu musisz zainwestować w stronę swojej firmy kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, żeby miało to sens. Jak ze wszystkimi usługami, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Tyle że mało początkujących przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, jak ważna dla rozwoju biznesu jest strona internetowa.

Strona internetowa to wizytówka Twojej firmy o globalnym zasięgu. Ktoś z drugiego końca świata może ją odwiedzić i zostać Twoim klientem. Czy sam skorzystałbyś z usług firmy, jeśli strona internetowa by wczytywała się wolno i była - delikatnie mówiąc - brzydka? Co byś pomyślał o takiej firmie? No właśnie. Niekoniecznie tania strona internetowa musi być wolna i brzydka, ale wszystko zależy od tego co oznacza dla Ciebie "tania".

Co oznacza dla Ciebie tania strona internetowa?

co dla Ciebie oznacza tania strona internetowa

Dla jednej osoby będzie to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dla drugiej kilkaset złotych jednorazowo. Jeszcze inna by chciała, żeby strona internetowa była za darmo. Pisałem wcześniej artykuł o tym ile kosztuje strona internetowa z którym możesz się zapoznać. Strona internetowa może być tania, ale pamiętaj (jak to zwykle bywa) że im mniej coś kosztuje tym mniejsze powinny być Twoje oczekiwania.

Wyjątkiem kiedy tania strona internetowa może być bardzo dobrze zaprojektowana są firmy bądź osoby tworzące swoje portfolio. Możesz polować na takie okazje, ale nie ma pewności czy kiedykolwiek Ci się to uda.

Sądzisz, że blog o marketingu który właśnie czytasz to tania strona internetowa? Masz rację! Sam projekt strony internetowej w tym przypadku nie był drogi, bo koncentruję się tutaj mocniej na treściach. Blog o podobnej funkcjonalności i układzie, mógłbym stworzyć za ok. 3000 zł netto. Do ostatecznej formy wizualnej tego bloga jeszcze daleka droga, ale koncentruję się na razie na publikacjach.

Tania strona internetowa kosztuje kilka tysięcy złotych?

ile kosztuje strona internetowa

Nie mogę wypowiadać się w imieniu wszystkich firm i osób zajmujących się projektowaniem stron internetowych. Według mnie strona internetowa do 5000 zł netto, a sklep internetowy do 10 000 złotych netto, to właśnie tanie strony internetowe.

Chodzi mi o to, że w tej cenie strona czy sklep internetowy, ma już w pełni funkcjonować. Logo, hosting, domena, grafika, podpięcie sklepu pod płatności itd. Tak od A do Z wszystko zrobione. Wtedy uważam, że w tej cenie są tanie strony www.

Wiem co sobie teraz myśli większość osób. "Tyle pieniędzy to nie jest tania strona!". Przypomnę Ci tylko, że strona internetowa to wizytówka Twojej firmy. Ma dla Ciebie zarabiać pieniądze. To nie nowa torebka, kurtka, telewizor, telefon komórkowy czy wakacje. To inwestycja która ma dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, pozyskiwać dla Ciebie klientów.

Jak już pisałem wcześniej, stronę internetową możesz mieć za darmo, kilkadziesiąt złotych miesięcznie czy kilkaset złotych jednorazowo. Możesz zawsze wybrać to rozwiązanie. Dużo firm wybiera właśnie firmy realizująca tak tanie strony internetowe, a jak one wyglądają? Przykład jednej znajdziesz w artykule czy istnieje skuteczna i tania reklama w internecie.

Może Ci się uda znaleźć firmę która stworzy profesjonalną i funkcjonalną stronę internetową znacznie taniej niż ja napisałem. Tego oczywiście Ci życzę. Po prostu bądź ostrożny przy podejmowaniu tego wyboru, bo zbyt mocne ściskanie się za portfel może Cię drogo kosztować.

Czy chodzi mi o to żeby u mnie zamówić tanią stronę internetową?

Pewnie myślisz, że chcę Cię nakręcić na to żebyś u mnie zamówił stronę internetową? Wykonuję co prawda strony internetowe, ale nie o to mi chodzi. Gdyby tak miało być to ten tekst wyglądałby zupełnie inaczej 🙂 . Chcę Ci pomóc zrozumieć, że strona internetowa to inwestycja. Jak przy podejmowaniu decyzji, kluczowe będzie tylko "tania strona www" to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiast inwestycji będzie to koszt.

Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych. Nie zrobię dla Ciebie super wypasionej witryny, ale normalne i funkcjonalne strony firmowe, blogi czy sklepy internetowe. Przyznaję się do tego bez bicia i się tego nie wstydzę. Na potrzeby moich inwestycji i wielu klientów, jest to wystarczające.

Szukasz agencji marketingowej która zrobi dla Ciebie super stronę internetową? Zapraszam do artykułu agencja marketingowa Warszawa - którą wybrać gdzie polecam firmy, które jeżeli chodzi o strony internetowe to są ekspertami (wątpię żeby realizowali tanie strony internetowe, ale za to powinny być mega profesjonalnie).

Gdybym chciał Cię nakręcić na stronę internetową to polecałbym inne firmy? No właśnie! Chciałbym jedynie żebyś zrozumiał, że strona internetowa to potężne źródło pozyskiwania klientów. Sam jestem fanem oszczędzania, ale są rzeczy na których oszczędzanie się po prostu nie opłaca.

Dlaczego tania strona internetowa może Ci się nie opłacać

dlaczego tania strona internetowa może się nie opłacać

Powodów może być wiele, a ja przybliżę te najczęściej spotykane w darmowych generatorach stron czy firmy które realizują przesadnie tanie strony www:

 1. Strona internetowa nie jest tak naprawdę Twoja - Nie żartuję. Bardzo często jest tak że jak płacisz co miesiąc za stronę internetową, to domena, hosting czy nawet strona nie należy do Ciebie. Jak przestaniesz płacić, to tracisz wszystko.
 2. Usprawnienia drogo kosztują - Okazuje się że tania strona wymaga czynności wychodzących poza początkowy zakres? To już często bywa znacznie droższe, bo w ten sposób firmy odrabiają początkowo niską cenę.
 3. Ograniczone możliwości pozycjonowania - Takie tanie strony internetowe mogą nie być kompletnie dostosowane pod pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Ograniczasz sobie ogromne źródło pozyskiwania ruchu do swojej strony internetowej.
 4. Wizualnie nie atrakcyjne - Oczekiwałeś dzikiego mustanga a otrzymujesz wychudzonego kucyka? Niestety fajne grafiki kosztują. Czas pracy grafika kosztuje. Chcesz ładniejszą grafikę? Powracamy do punktu drugiego.
 5. Tania strona internetowa jest ale nie zarabia - Nawet jeśli strona generuje ruch, to nie ma klientów? Czy sam byś skorzystał z wolnej czy wizualnie nie atrakcyjnej strony internetowej? Do tego problemem mogą być ograniczone zewnętrzne działania marketingowe (punkt 3) lub przez to pozycjonowanie strony wychodzi nawet kilkukrotnie drożej niż gdy strona jest dostosowana pod wyszukiwarkę Google.

Powodów jest znacznie więcej, ale z własnego doświadczenia pewnie wiesz jak to wygląda. Nieoryginalne buty za 70 zł rozwalają się po kilku miesiącach, a oryginalne za 300 złotych służą przez kilka lat (nie zawsze tak jest, ale odwrotnie rzadziej się zdarza).

To Twoja firma. Twoje pieniądze. Twoja decyzja. Bez względu jaką podejmiesz, życzę Ci aby inwestycja w stronę internetową przyniosła Ci jak największe zyski. Powodzenia w rozwoju biznesu i do usłyszenia 🙂

Autor artykułu: Lembicz 

autor bloga lembicz
Od 2020 roku prowadzę tego bloga dzieląc się wiedzą i doświadczeniem które zdobywam od 2011 roku. Jak widać trochę mi się zeszło z założeniem bloga :-) Mam nadzieję że znajdziesz tutaj przydatne informacje. Pamiętaj! Marketing prowadzi do większej sprzedaży. Większa sprzedaż to większe zarobki i tego Ci życzę.

Dyskusja

 1. Przyznam, że tą tematyką zajmuje się mój maż, ja już nie muszę się kłopotać o przedłużenie ważności strony, czy koszty jej utrzymania, podejrzewam, że wszystkie informacje z wpisu są mu znane, ale na wszelki wypadek i tak mu je podsunę do czytania. 🙂

  1. Jak mąż siedzi w temacie to zakładam, że tanich stron www nie robi. To artykuł dla osób które dopiero zastanawiają się nad własną stroną internetową, więc dla męża to nie będzie nic wartościowego.

 2. Tak, jak piszesz, wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet i co chcemy osiągnąć stroną internetową. Czy tylko opisać profil działalności firmy czy coś innego. Rozsądek - tym powinniśmy się kierować

  1. Chodzi to to, że wiele osób nie patrzy na stronę internetową jak na inwestycję. Widzą, że ktoś robi tanie strony www i go wybierają, a później jest płacz i narzekanie.

 3. Doskonale rozumiem. Co jakiś czas dobrze jest odświeżyć wygląd strony internetowej 🙂 Ja jeszcze długo nie będę zadowolony z obecnej, ale na razie zostawiam jak jest.

 4. Kierowanie się tylko ceną może okazać się po pewnym czasie sporym zmartwieniem. Tworząc stronę internetową, dobrze jest, aby posiadała wszelkie funkcjonalności, jakie będą nam niezbędne. Wybierając tanie rozwiązania, możemy spotkać się z wieloma problemami, które z czasem mogą się pojawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LEMBICZ.PL
Blog o marketingu internetowym i stacjonarnym. Założony w 2020 roku, a w branży marketingowej działam od 2011 roku. Mam nadzieję, że materiały opublikowane na blogu wciągną Cię w fascynujący świat marketingu.
Polityka prywatności
© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram